Прејди на содржината

Велосипедизам на Летните олимписки игри 1896

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велосипедизам
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштаАтина и околината
Велодром Нео Фалирон
Ден8 април
Натпреварувачи19 од 5 земји
 1900»

На Летните олимписки игри во 1896 година, шест велосипедски настани се натпреварувале во велодромот на Нео Фалирон. Тие биле организирани и подготвени од Поткомитетот за велосипедизам. Настаните се одржале на 8 април, 11 април, 12 април и 13 април 1896 година. Се натпреварувале 19 велосипедисти, сите мажи, од пет нации.

Земји учесници

[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медал

[уреди | уреди извор]

Овие медали биле доделени од Меѓународниот олимписки комитет; во тоа време, на победниците им бил даден сребрен медал, а следните места не добиле награда. Секоја нација освоила барем еден сребрен медал.

Настан Злато Сребро Бронза
Друмска трка
подробно
Аристидис Константинидис
 Грција
Аугуст фон Гедрих
 Германија
Едвард Батели
 Велика Британија
Хронометар
подробно
Пол Масон
 Франција
Стаматиос Николопулос
 Грција
Адолф Шмал
 Австрија
Спринт
подробно
Пол Масон
 Франција
Стаматиос Николопулос
 Грција
Леон Фламан
 Франција
10 километри
подробно
Пол Масон
 Франција
Леон Фламан
 Франција
Адолф Шмал
 Австрија
100 километри
подробно
Леон Фламан
 Франција
Јоргос Колетис
 Грција
без наградени
12-часа
подробно
Адолф Шмал
 Австрија
Френк Кипинг
 Велика Британија
без наградени
МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Франција4116
2 Грција1304
3 Австрија1023
4 Велика Британија0112
5 Германија0101
Вкупно66416

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • Lampros, S.P.; Polites, N.G.; De Coubertin, Pierre; Philemon, P.J.; Anninos, C. (1897). The Olympic Games: BC 776 – AD 1896. Athens: Charles Beck. (Digitally available at [1])
  • Mallon, Bill; Widlund, Ture (1998). The 1896 Olympic Games. Results for All Competitors in All Events, with Commentary. Jefferson: McFarland. ISBN 0-7864-0379-9. (Excerpt available at [2])
  • Smith, Michael Llewellyn (2004). Olympics in Athens 1896. The Invention of the Modern Olympic Games. London: Profile Books. ISBN 1-86197-342-X.