Прејди на содржината

Велосипедизам на Летните олимписки игри 2016 - хронометар за жени

Координати: 23°1′49.70″S 43°28′25.21″W / 23.0304722° ЈГШ; 43.4736694° ЗГД / -23.0304722; -43.4736694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кругот Понтал
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2016
Друмски велосипедизам
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Крос-кантри мажи жени
BMX
BMX мажи жени

Поединечниот хронометар за жени бил една од осумнаесетте велосипедски дисциплини на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро. Трката започнала и завршила на 10 август на Понтал, мал полуостров во западниот дел на Рио. Трката била освоена од Кристин Армстронг од САД.

Фаворити пред трката[уреди | уреди извор]

Американката Кристин Армстронг била бранител на титулата. Светска првенка по Летните олимписки игри 2012 биле Елен ван Дејк (2013), Германката Лиза Бренауер (2014) и Новозеланѓанката Линда Вилумсен (2015).

Патека[уреди | уреди извор]

Патеката за женскиот хронометар изнесувала еден круг околу полуостровот Понтал во должина од 29,8 километри. Почетокот и крајот на трката на патеката бил плоштадот Тим Маја, потоа продолжувал кон кругот Понтал (надесно) стигнувајќи до првото искачување по 9,7 километри и второто искачување на 19,2 километри.[1]

Учесници и резултати[уреди | уреди извор]

Следниве 18 национални олимписки комитети (НОК) имале свои учесници со вкупно 25 возачи на хронометарската трка за жени. Следниве возачи биле потврдени од нивните соодветни НОК.[2]

Бр.[3] Возач Држава Место Време[4]
1 Кристин Армстронг САД 1 44:26,42
5 Олга Забелинскаја Русија 2nd 44:31,97
3 Ана ван дер Бреген Холандија 3rd 44:37,80
7 Елен ван Дејк Холандија 4 44:48,74
9 Елиза Лонго Боргини Италија 5 44:51,94
2 Линда Вилумсен Нов Зеланд 6 44:54,71
18 Тара Витен Канада 7 45:01,16
4 Лиза Бренауер Германија 8 45:22,62
11 Катрин Гарфут Австралија 9 45:35,03
6 Евелин Стивенс САД 10 46:00,08
16 Алена Амјалиусик Белорусија 11 46:05,73
10 Ешли Мулман ЈАР 12 46:29,11
14 Карол Ен Кануел Канада 13 46:30,93
15 Ема Пули Велика Британија 14 46:31,98
22 Ери Јонамине Јапонија 15 46:43,09
12 Трикс Ворак Германија 16 46:52,77
20 Лота Леписто Финска 17 47:06,52
17 Катажина Њевјадома Полска 18 47:47,96
25 Ана Плихта Полска 19 47:59,66
8 Хана Соловеј Украина 20 48:03,35
24 Лоте Копеки Белгија 21 48:09,86
23 Кристин Мажери Луксембург 22 48:16,17
13 Ан Софи Дејк Белгија 23 48:17,60
19 Одри Кордон Франција 24 49:32,87
21 Вита Хајне Норвешка 25 50:23,39

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rio 2016 Road Cycling - Men's Time Trial“ (PDF). UCI.ch. Посетено на 21 април 2016.
  2. „Startlist Rio 2016“. Cyclingfever.com. Посетено на 30 јуни 2016.
  3. „Rio Olympics time trial start lists“. Velonews. 9 август 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-10. Посетено на 10 август 2016.
  4. „Women's Individual Time Trial - Standings“. Rio2016. 11 август 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-06. Посетено на 11 август 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

23°1′49.70″S 43°28′25.21″W / 23.0304722° ЈГШ; 43.4736694° ЗГД / -23.0304722; -43.4736694