Велосипедизам на Летните олимписки игри 2016 - друмска трка за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на тврдината Копакабана
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2016
Друмски велосипедизам
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Крос-кантри мажи жени
BMX
BMX мажи жени

Друмската трка за жена била една од осумнаесетте велосипедски дисциплини на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро, која започнала и завршила на 7 август на тврдината Копакабана. Трката била освоена од Ана ван дер Бреген од Холандија.

Патека[уреди | уреди извор]

Патеката за друмската трка за жени била долга 141 километар. Започнала од тврдината Копакбана,[1] главната група подоцна се движела на запад низ Ипанема, Бара да Тижука и Резерва де Марапенди покрај крајбрежјето, стигнувајќи до кругот од 24,8 километри на Понтал.[2] По два круга на Понтал, патеката се враќала на исток на истиот крајбрежен пат до кругот кај Виста Кинеза, каде имало еден круга, пред да се врати пак на тврдината Копакабана.[3]

Карти од патеката на олимписката друмска трка
Патеката на олимписката друмска трка за жени: 141 километар
Кругот кај Понтал во должина од 24,8 километри
Кругот кај Виста Кинеза во должина од 25,7 километри

Учесници[уреди | уреди извор]

Следниве национални олимписки комитети (НОК) имале квалификувано велосипедисти за настап на друмската трка. Следниве возачи биле потврдени од нивните соодветни НОК.

НОК # Спортисти Потврдени спортисти
Австралија 4 Грејси Елвин
Катрин Гарфут
Рејчек Нилан
Аманда Спрат
Австрија 1 Мартина Ритер
Азербејџан 1 Олена Павлухина
Белгија 3 Ан Софи Дејк
Лоте Копеки
Аниша Векеманс
Белорусија 1 Алена Амјалиусик
Бразил 2 Клемилда Фернандес
Флавија Оливеира
Канада 3 Карол-Ен Кануел
Леа Кирхман
Тара Вајтен
Чиле 1 Паола Муноз Грандон
Колумбија 1 Ана Кристина Санабрија Санчез
Куба 1 Арленис Сиера
Кипар 1 Антри Кристофору
Шпанија 1 Ане Сантестебан
Финска 1 Лота Леписте
Франција 2 Полин Феран Прево
Одри Кордон
Велика Британија 3 Лизи Армитстид
Ники Харис
Ема Пули
Германија 4 Лиза Бренауер
Роми Каспер
Клаудија Лихтенберг
Трикси Ворак
Израел 1 Шани Блох
Италија 4 Елиза Лонго Боргини
Џорџа Бронцини
Татјана Гудерцо
Елена Чекини
Јапонија 1 Ери Јонамине
Јужна Кореја 1 Ах Реум На
Литванија 1 Даива Туслаите
Луксембург 2 Кристин Мажери
Шантал Хофман
Мексико 1 Каролина Родригес Гутиерез
Намибија 1 Вера Адријан
Холандија 4 Маријане Вос
Ана ван дер Бреген
Елен ван Дејк
Анемик ван Влетен
Норвешка 1 Вита Хајне
Нов Зеланд 1 Линда Вилумсен
Полска 3 Катажина Њевјадома
Малгожата Јасинска
Ана Плихта
ЈАР 2 Ешли Мулман
Ан Ли Преториус
Русија 1 Олга Забелинскаја
Словенија 1 Полона Батагељ
Швајцарија 1 Јоланда Неф
Шведска 3 Ема Јохансон
Сара Мустонен
Емилија Фалин
Тајланд 1 Јутатип Манефан
Кинески Тајпеј 1 Тинг Јинг Хуанг
Украина 1 Хана Соловеј
САД 4 Мара Абот
Кристин Армстронг
Меган Гварнер
Евелин Стивенс
Венецуела 1 Џенифер Сезар

Резултат[уреди | уреди извор]

Резултат на олимписката друмска трка за жени
Завршни резултати[4]
Место Возач Време
 Ана ван дер Бреген (ХОЛ) 3ч 51' 27"
 Ема Јохансон (ШВА) и.в.
 Елиза Лонго Боргини (ИТА) и.в.
4  Мара Абот (САД) + 4"
5  Лизи Армитстид (ВБР) + 20"
6  Катажина Њевјадома (ПОЛ) + 20"
7  Флавија Оливеира (БРА) + 20"
8  Јоланда Неф (ШВА) + 20"
9  Маријане Вос (ХОЛ) + 1' 14"
10  Ешли Мулан-Пасио (ЈАР) + 1' 14"

Над временското ограничување (НВО)
Според правилата на UCI за еднодневни трки, „секој велосипедист кој ќе заврши со време поголемо од она на победникот за повеќе од 5%, не треба да биде пласиран“.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rio Olympic Games Facilities: Copacabana Region“. brasil2016.gov.br. Посетено на 1 април 2016.
  2. „Rio Olympic Games Facilities: Barra Region“. brasil2016.gov.br. Посетено на 1 април 2016.
  3. „Rio 2016 Road Cycling - Men's Race updated“ (PDF). UCI. 25 март 2015. стр. 2.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-08-06. Посетено на 2016-08-09.
  5. „UCI Cycling Regulations, Part II: Road Races“. UCI. 1 февруари 2012. стр. 31.