Велосипедизам на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велосипедизам
на Летните олимписки игри 2004
ОдржувалиштеОлимписки Велодром
Парнита
Атина
Денови14 – 24 август 2004
Натпреварувачи464 од 61 земји
«20002008»

Велосипедизмот на Летните олимписки игри 2004 се состоел од 18 настани во три дисциплини:

Вкупно, учествувале 464 велосипедисти: 334 мажи и 130 жени, од 61 земји. Најмладиот учесник бил Игнатас Коноваловас, со 18 години, додека најстара беше Жани Лонго, со 45 години. Најуспешен натпреварувач бил Бредли Вигинс, кој освоил три медали: по еден златен, сребрен и бронзен.[1]. Најуспешна земја била Австралија, која освоила 6 златни од 11 вкупно медали. Русија и Велика Британија се нашле на второто место со 3, односно 2 злата. По дисквалификацијата, В. Екимов од Русија бил награден со својот втор златен медал во машки хронометар, бранејќи ја својата титула од 2000 година и третиот златен медал во целина. Својата прва победа ја постигнал во 1988 година, кога се натпреварувал со советскиот тим[2].

Медалисти[уреди | уреди извор]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Австралија (AUS)62311
2 Русија (RUS)3115
3 Велика Британија (GBR)2114
4 Германија (GER)1146
5 Холандија (NED)1124
6 Франција (FRA)1113
7 Канада (CAN)1102
8 Италија (ITA)1001
 Нов Зеланд (NZL)1001
 Норвешка (NOR)1001
11 Шпанија (ESP)0325
12 САД (USA)0202
13 Швајцарија (SUI)0112
14 Јапонија (JPN)0101
 Кина (CHN)0101
 Мексико (MEX)0101
 Португалија (POR)0101
18 Белгија (BEL)0011
 Белорусија (BLR)0011
 Колумбија (COL)0011
Вкупно18181854

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cycling at the 2004 Athens Summer Games“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 9 March 2020.
  2. „Cyclist stripped of 2004 gold medal“. Sydney Morning Herald. Посетено на 11 August 2012.