Златен велосипед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Златен велосипед (името доаѓа од француски: Vélo d'Or) — велосипедска награда, создадена во 1992 година од француското велосипедско списание Vélo Magazine. Наградата се доделува секоја година на велосипедист, кој е сметан за најдобар таа година.

Првично, Ленс Армстронг ја освојувал наградата пет пати, но неговите резултати биле поништени откако УСАДА му ги одземала сите победи на Тур. Наградата за тие години не била доделена на второпласираните возачи.[1] До 2014 година, Алберто Контадор го држи рекордот за освојување на наградата, дури четири пати. До 2006, победникот на Тур де Франс скоро секогаш завршувал на првото или второто место во пласманот на наградата.

Добитници[уреди | уреди извор]

Година Победник Втор Трет
1992  Мигел Индураин (ШПА)  Тони Ромингер (ШВА)  Клаудио Кјапучи (ИТА)
1993  Мигел Индураин (ШПА)  Маурицио Фондрист (ИТА)  Тони Ромингер (ШВА)
1994  Тони Ромингер (ШВА)  Мигел Индураин (ШПА)  Евгениј Берцин (РУС)
1995  Лорен Жалабер (ФРА)  Мигел Индураин (ШПА)  Абрахам Олано (ШПА)
1996  Јохан Музеув (БЕЛ)  Бјарн Рис (ДАН)  Алекс Циле (ШВА)
1997  Јан Улрих (ГЕР)  Лорен Жалабер (ФРА)  Марко Пантани (ИТА)
1998  Марко Пантани (ИТА)  Микеле Бартоли (ИТА) [2]
1999 [2]  Јан Улрих (ГЕР)  Андреј Чмил (БЕЛ)
2000 [2]  Ерик Цабел (ГЕР)  Јан Улрих (ГЕР)
2001 [2]  Ерик Цабел (ГЕР)  Ерик Декер (ХОЛ)
2002  Матио Чиполини (ИТА) [2]  Паоло Бетини (ИТА)
2003 [2]  Паоло Бетини (ИТА)  Александар Винокуров (КАЗ)
2004 [2]  Дамијано Кунего (ИТА)  Оскар Фреир (ШПА)
2005  Том Бонен (БЕЛ) [2]  Данило ди Лука (ИТА)
2006  Паоло Бетини (ИТА)  Алехандро Валверде (ШПА)  Фабијан Канчелара (ШВА)
2007  Алберто Контадор (ШПА)  Фабијан Канчелара (ШВА)  Паоло Бетини (ИТА)
2008  Алберто Контадор (ШПА)  Фабијан Канчелара (ШВА)  Карлос Састре (ШПА)
2009  Алберто Контадор (ШПА)  Марк Кевендиш (ВБР)  Фабијан Канчелара (ШВА)
2010  Фабијан Канчелара (ШВА)  Алберто Контадор (ШПА)  Енди Шлек (ЛУК)
2011  Филип Жилбер (БЕЛ)  Кедел Еванс (АВС)  Марк Кевендиш (ВБР)
2012  Бредли Вигинс (ВБР)  Том Бонен (БЕЛ)  Хоаким Родригес (ШПА)
2013  Крис Фрум (ВБР)  Винченцо Нибали (ИТА)  Петер Саган (СВК)
2014  Алберто Контадор (ШПА)  Винченцо Нибали (ИТА)  Алехандро Валверде (ШПА)
2015  Крис Фрум (ВБР)  Петер Саган (СВК)  Фабио Ару (ИТА)
2016  Петер Саган (СВК)  Крис Фрум (ВБР)  Наиро Кинтана (КОЛ)
2017  Крис Фрум (ВБР)  Том Димулен (ХОЛ)  Петер Саган (СВК)
2018  Алехандро Валверде (ШПА)  Герајнт Томас (ВБР)  Жилијан Алафилип (ФРА)
2019  Жилијан Алафилип (ФРА)  Еган Бернал (КОЛ)  Примож Роглич (СЛО)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.europe1.fr/Sport/Multisports/Articles/Armstrong-tout-doit-disparaitre-1284805/
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 Резултатите на Армстронг биле повлечени од списанието Вело

Надворешни врски[уреди | уреди извор]