Екс ан Прованс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Екс ан Прованс

Blason ville fr Aix-en-Provence.svg
Грб на Екс ан Прованс
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Екс ан Прованс
Општ. заедница Пеј д'Екс
Градоначалник Мари-Жозен Масини (УМП)
(2008–2014)
Статистики
Надм. вис. 173 м
Површина1 186,08 км²
Население1 141,200 жит.  
 - Ранг 23-ти град по број на жители во Франција
 - Густина 1 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 13001/ 13100 or 13090
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Екс ан Прованс (фр. Aix-en-Provence) е град во јужна Франција,оддалечен околу 30 км од Марсеј.