Феритџан Шамла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Феритџан Шамла
Лични податоци
Роден29 јануари 1994.(1994-01-29)(29 г.)
Податоци за клубот
Мом. клубСакарија ББ Про Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2014–2018
2019-
Торку Шекерспор
Салчано-Сакарија
Последна промена
3 декември 2019

Феритџан Шамла (турски: Feritcan Şamlı; р. 29 јануари 1994) — турски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Сакарија ББ Про Тим.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
2012
1st Национално хронометарско првенство под 23 години
2013
3. Национално хронометарско првенство
2014
1. Национално друмско првенство
2015
2. Краен пласман Егејска трка
5. Краен пласман Трка Анкара
1. Етапа 4
8. Краен пласман Трка Чанаккале
2016
2. Национално хронометарско првенство
9. Краен пласман Трка Анкара
1. Етапа 1 (ITT)
2017
2. Национално хронометарско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ferit Şamlı“. ProCyclingStats. Посетено на 30 април 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]