Михал Палута

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михал Палута
Палута на Класик Хандзаме 2016
Лични податоци
Цело имеМихал Палута
Роден4 октомври 1995 (1995-10-04) (25 г.)
Висина1,74 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЦЦЦ-Спранди-Полковице
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2014 ТКК Пацифик Торуњ
Професионални клубови
2015– ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Последна промена
27 септември 2018

Михал Палута (полски: Michał Paluta; р. 4 октомври 1995) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа ЦЦЦ-Спранди-Полковице.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. MaillotPolonia.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
2015
1. MaillotPolonia.PNG Национално друмско првенство под 23 години
2016
1. MaillotPolonia.PNG Национално друмско првенство под 23 години
2. Краен пласман Карпати

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sagans announce birth of baby boy“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 октомври 2017. Посетено на 7 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]