Патрик Стош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Патрик Стош
Стош на Класик Хандзаме 2016
Лични податоци
Цело имеПатрик Стош
Роден15 јули 1994 (1994-07-15) (29 г.)
Клучборк,  Полска
Висина1,78 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубВостер АТС Тим
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2014 ТС Хробри Ласочки Глогув
Професионални клубови
2013
2015–2019
2020-
ТС Хробри Ласочки Глогув
ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Востер АТС Тим
Последна промена
16 август 2020

Патрик Стош (полски: Patryk Stosz; р. 15 јули 1994) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Востер АТС Тим.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. Планински пласман Трка на Карпатите
1. Планински пласман Мировна трка под 23 години
2014
1. Планински пласман Трка на Карпатите
9. Краен пласман Меморијал Грундман I
2015
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
9. Краен пласман Трка на Карпатите
2016
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
2019
1. Корона Коцих Гур
Трка Алмати
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1
3. Гран при Алања
4. Гран при Газипаша
2020
1. Краен пласман Трка околу Бугарија
1. Етапа 2
1. Планински пласман Трка околу Полска

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Voster ATS Team“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот 2020-05-31. Посетено на 31 May 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]