Насер Буани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Насер Буани
Буани на Гран при де Фурмие 2015
Лични податоци
Цело име Насер Буани
Роден 25 јули 1990 (1990-07-25) (25 г.)
Епинал, Франција
Висина 1,75 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Кофидис
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2010–2014
2015-
Франсе де Жу
Кофидис
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
Бодовен пласман (2014)
3 индивидуални етапи (2014)
Вуелта а Еспања
2 индивидуални етапи (2014)

Еднодневни трки и класици

Национално друмско првенство (2012)
ГП де Фурмие (2013)
Тур де Вандеја (2013)
Последна промена
29 март 2015

Насер Буани (француски: Nacer Bouhanni; р. 25 јули 1990 во Епинал) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Кофидис. Се насочил кон спринтот и станал француски национален друмски првак во 2012 година.[1] Иако неговиот прв настап на некоја голема трка бил во 2012 година, негов вистински пробив бил настапат на Џиро д’Италија 2014, кога освоил три етапи и бодовниот пласман. Во август 2014 година било објавено дека Буани ќе го напушти ФДЖ и дека ќе се приклучи на Кофидис на двегодишен договор од 2015 година.[2]

2014[уреди | уреди извор]

Сезоната 2014 била многу успешна за Буани, со бројни победи вклучувајќи три етапи на Џиро д’Италија, како и освојувањето на бодовниот пласман на трката.[3] На Вуелта а Еспања, Буани победи на два масовни спринта, на втората и осмата етапа. На осмата етапа се појавиле накрсни ветрови, а Буани успеал да се задржи со првата група, победувајќи во контроверзниот спринт пред Мајкл Метјус и Петер Саган.[4] По повлекувањето од Вуелта, Буани дал интервју во кое изнел критики за управата на екипата. Како одговор, Марк Мадио го отстранил од остатокот на сезоната, поради што Буани се одлучил да ја напушти екипата за Кофидис.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
5. Краен пласман Тур де Жиронда
1. Етапа 2
2011
1. Етапа 3 Ла Тропикал Амиса Бонго
8. ГП де Денен
8. Париз-Трој
2012
1. MaillotFra.PNG Национален друмски првак
1. Краен пласман Сиркут де Лорен
1. Етапа 1
1. Бодовен пласман
1. Пласман за млад возач
1. Хале-Ингоигем
1. Етапа 1 Етоал де Бесеже
1. Етапа 1 Тур де Валони
1. Етапа 4 Тур де л’Еурометропол
2013
1. Вал д’Ил У Класик 35
1. Гран при де Фурмие
1. Тур де Вандеја
Трка околу Пекинг
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 6 Трка околу Оман
1. Етапа 1 Париз-Ница
1. Етапа 2 Сиркут де ла Сарт
2. Омлоп ван хет Хутланд
3. Гран при де Денен
3. Хале-Ингоигем
3. Париз-Брисел
8. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2014
1. Гран при де Денен
Џиро д’Италија
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Пласман Аѕури д’Италија
1. Етапа 4
1. Етапа 7
1. Етапа 10
Сиркут де ла Сарт
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2 Етоал де Бесеже
1. Етапа 1 Париз-Ница
1. Етапа 1 Критериум Интернасионал
1. Етапа 4 Енеко Тур
Вуелта а Еспања
1. Етапа 2
1. Етапа 8
3. Ле Самин
3. Нокере Курсе
10. Светско друмско првенство
2015
4. Трофео Сантањи-СесСалинес-Кампос
6. Милано-Сан Ремо

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро СО 140
Jersey yellow.svg Тур СО
Jersey red.svg Вуелта СО СО

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]