Насер Бухани

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Насер Буани)
Прејди на: содржини, барај
Насер Бухани
Бухани на Гран при де Фурмје 2015
Лични податоци
Цело име Насер Бухани
Роден 25 јули 1990 (1990-07-25) (воз. 27 г.)
Епинал,  Франција
Висина 1,75 м
Маса 66 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Кофидис
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2010–2014
2015-
Франсес де же
Кофидис
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Бодовен пласман (2014)
3 индивидуални етапи (2014)
Вуелта а Еспања
2 индивидуални етапи (2014)

Етапни трки

Тур де Пикарди (2016)

Еднодневни трки и класици

Национално друмско првенство (2012)
ГП де Фурмје (2013, 2017)
Тур де Вандеја (2013, 2016)
Нокере Курсе (2017)

Други

Европска турнеја UCI (2015)
Последна промена
7 октомври 2017

Насер Бухани (француски: Nacer Bouhanni; р. 25 јули 1990 во Епинал) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Кофидис. Се насочил кон спринтот и станал француски национален друмски првак во 2012 година.[1] Иако неговиот прв настап на некоја голема трка бил во 2012 година, негов вистински пробив бил настапат на Џиро д’Италија 2014, кога освоил три етапи и бодовниот пласман. Во август 2014 година било објавено дека Бухани ќе го напушти ФДЖ и дека ќе се приклучи на Кофидис на двегодишен договор од 2015 година.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

2014[уреди | уреди извор]

Сезоната 2014 била многу успешна за Бухани, со бројни победи вклучувајќи три етапи на Џиро д’Италија, како и освојувањето на бодовниот пласман на трката.[3] На Вуелта а Еспања, Бухани победи на два масовни спринта, на втората и осмата етапа. На осмата етапа се појавиле накрсни ветрови, а Бухани успеал да се задржи со првата група, победувајќи во контроверзниот спринт пред Мајкл Метјус и Петер Саган.[4] По повлекувањето од Вуелта, Бухани дал интервју во кое изнел критики за управата на екипата. Како одговор, Марк Мадио го отстранил од остатокот на сезоната, поради што Бухани се одлучил да ја напушти екипата за Кофидис.[5]

2015[уреди | уреди извор]

Морал да чека до април за да ја добие својата прва победа за неговата нова екипа на воведната етапа на Сиркут де ла Сарт во масовен спринт откако бегството било достигнато во рамки на последниот километар.[6] Исто така, ја освоил последната етапа на трката.[7] Малку подоцна во месецот ја освоил Гран при де Денен втора година по ред.[8] Својата прва победа за екипата на некоја трка од Светската турнеја ја остварил на втората етапа на Критериум ди Дофине во масовен спринт.[9] Ја повторил победата на четвртата етапа по жестоката завршница со многу напади.[10] Бухани бил принуден да се повлече од Тур де Франс по падот на 12. километар на петтата етапа.[11]

2016[уреди | уреди извор]

Бухани ја освоил првата етапа на Волта а Каталуња и ја носел водечката маичка.

Бухани се повлекол од националните првенства поради повреда на раката здобиена при тепачка со гости во хотелот ноќта пред трката.[12] Повредата, исто така, предизвикала да се повлече од Тур де Франс.[13]

На 21 август 2016 година, Бухани го освоил Јуроајс Класик во спринт, но подоцна поради неправилно спринтање му била одземена победата.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
5. Краен пласман Тур де Жиронда
1. Етапа 2
2011
1. Етапа 3 Ла Тропикал Амиса Бонго
8. ГП де Денен
8. Париз-Трој
2012
1. MaillotFra.PNG Национален друмски првак
1. Краен пласман Сиркут де Лорен
1. Етапа 1
1. Бодовен пласман
1. Пласман за млад возач
1. Хале-Ингоигем
1. Етапа 1 Етоал де Бесеже
1. Етапа 1 Тур де Валони
1. Етапа 4 Тур де л’Еурометропол
2013
1. Вал д’Ил У Класик 35
1. Гран при де Фурмие
1. Тур де Вандеја
Трка околу Пекинг
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 6 Трка околу Оман
1. Етапа 1 Париз-Ница
1. Етапа 2 Сиркут де ла Сарт
2. Омлоп ван хет Хутланд
3. Гран при де Денен
3. Хале-Ингоигем
3. Париз-Брисел
8. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2014
1. Гран при де Денен
Џиро д’Италија
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Пласман Аѕури д’Италија
1. Етапа 4
1. Етапа 7
1. Етапа 10
Сиркут де ла Сарт
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2 Етоал де Бесеже
1. Етапа 1 Париз-Ница
1. Етапа 1 Критериум Интернасионал
1. Етапа 4 Енеко Тур
Вуелта а Еспања
1. Етапа 2
1. Етапа 8
3. Ле Самин
3. Нокере Курсе
10. Светско друмско првенство
2015
1. Европска турнеја UCI
1. Хале-Ингоигем
1. Сиркуто де Гечо
1. Гран при д’Изберг
Сиркут де ла Сарт
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. Гран при де Денен
Критериум ди Дофине
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 4
Тур де л’Ен
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1 Етапа 2
1. Национален Слујтингспрејс
2. Париз-Бурж
2. Рут Адели
3. Гран при де Фурмје
4. Трофео Сантањи-СесСалинес-Кампос
6. Милано-Сан Ремо
9. Полинорманд
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Пикарди
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Тур де Вандеја
Волта а Каталуња
1. Етапа 1
1. Етапа 2
Тур ди Поату-Шарант
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 4 Париз-Ница
1. Етапа 2 Вуелта а Андалусија
1. Етапа 1 Критериум ди Дофине
2. Трофео Плаја де Палма
2. Гран при де ла Сом
2. Гран при де Фурмје
3. Курне-Брисел-Курне
3. Бриселски велосипедски класик
4. Милано-Сан Ремо
5. Класика де Алмерија
7. Париз-Тур
2017
1. Гран при де Фурмје
1. Нокере Курсе
1. Париз-Камемберт
1. Етапа 4 Волта а Каталуња
1. Етапа 2 Тур де Јоркшир
1. Етапа 2 Тур ди Поату-Шарант
1. Етапа 2 Тур де л’Ен
2. Национално друмско првенство
2. Гран при де Денен
3. Схелдепрејс
3. Трофео Плаја де Палма
8. Милано-Сан Ремо
8. Класик Бретања
9. Јуроајс Класик

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро СО 140
Jersey yellow.svg Тур СО СО 138
Jersey red.svg Вуелта СО СО СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Мур, Кајл (24 јуни 2012). „Nacer Bouhanni times it perfectly to grab first French tricolor“. VeloNation. http://www.velonation.com/News/ID/12201/Nacer-Bouhanni-times-it-perfectly-to-grab-first-French-tricolor.aspx. посет. 13 февруари 2013 г. 
 2. Худ, Ендру (1 август 2014). „Бодовниот првак на Џиро Бухани во Кофидис; Бом во Астана“. http://velonews.competitor.com/2014/08/news/giro-points-champ-bouhanni-leaves-fdj-signs-with-cofidis-for-2015_339257. посет. 3 август 2014 г. 
 3. Бухани ја прослави победата во бодовниот пласман на Џиро“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 2 јуни 2014 (посет. 30 август 2014 г).
 4. Вуелта а Еспања: Бухани победи на осмата етапа во Албасете“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 30 август 2014 (посет. 30 август 2014 г).
 5. ФДЖ го отстрани Бухани како одговор на интервјуто на Французинот“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 11 септември 2014 (посет. 12 септември 2014 г).
 6. Жан Франсоа Кене. „Бухани до прва победа во 2015 на воведната етапа на Сиркут Сарт“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 7 април 2015 (посет. 8 април 2015 г).
 7. Жан Франсоа Кене. „Навардаускас победил на Сиркут Сарт“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 10 април 2015 (посет. 10 април 2015 г).
 8. Стивен Фаранд. „Бухани ја одбрани титулата на ГП де Денен“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 17 април 2015 (посет. 18 април 2015 г).
 9. Критериум ди Дофине: Бухани ја зема победата на втората етапа“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 8 јуни 2015 (посет. 8 јуни 2015 г).
 10. Бухани победи на етапата 4 на Критериум ди Дофине: Денис води“, „Yahoo! News“, Yahoo - ABC News Network, 10 јуни 2015 (посет. 11 јуни 2015 г).
 11. Насер Бухани падна на Тур де Франс“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 8 јули 2015 (посет. 8 јули 2015 г).
 12. „Bouhanni injured in fight with 'drunk' hotel guests at French Championships“ (на (англиски)). http://www.cyclingnews.com/news/bouhanni-injured-in-fight-with-drunk-hotel-guests-at-french-championships/. посет. 2 јули 2016 г. 
 13. „Bouhanni's Tour de France absence a 'catastrophe' for Cofidis“ (на (англиски)). http://www.cyclingnews.com/news/bouhannis-tour-de-france-absence-a-catastrophe-for-cofidis/. посет. 2 јули 2016 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]