Епинал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Епинал (фр. Epinal) е град и општина во Франција во регионот Лорена, во департментот Вогези. Според податоците, во 2006. година во општината живееле 35.794 жители, а густината на населението изнесувала 604 жители/km². Градот е збратимен со македонскиот град Битола.