Никола Руфони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никола Руфони
Руфони на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеНикола Руфони
Роден14 декември 1990 (1990-12-14) (29 г.)
Бреша,  Италија
Висина1,73 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСуспендиран
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2007–2008
2009-2010
2011
2012-2013
2013
Аспиратори Отели-Кас. Ѕани
Г.С. Гавардо Текмор
Тим Идеа
Тим Колпак
Бардијани Валволе-ЦСФ Инокс (стажант)
Професионални клубови
2014–2017 Бардијани-ЦСФ
Последна промена
11 јуни 2017

Никола Руфони (италијански: Nicola Ruffoni; р. 14 декември 1990 во Бреша) — италијански професионален друмски велосипедист, кој моментално е суспендиран поради позитивен допинг-тест.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Учествувал на Џиро д’Италија 2014, но не успеал да заврши во рамките на временската граница на единаесеттата етапа.[2] Возел на Џиро д’Италија 2015, но се повлекол на петнаесеттата етапа.[3]

Во мај 2017 година, еден ден пред почетокот на Џиро д’Италија 2017, UCI објавиле дека Пираци и колегата од Бардијани-ЦСФ, Стефано Пираци, биле позитивни на хормони за раст во контрола надвор од трките пред еден месец.[4] Подоцна истиот месец, UCI ги поврдила и Б-примероците на обајцата, поради што екипата објавиле дека ги прекинува нивните договори.[5] На 14 декември 2017 година, UCI го суспендирала Руфони на четири години,[1] поради што не може да настапува до мај 2021 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
5. Трофео Чита ди Бреша
2010
6. Трофео Арведи
2012
2. Трофео Арведи
2. Трофео Чита ди Бреша
2013
1. Медитерански игри - друмска трка
Џиро дел Фриули-Венеција Џулија
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3 Тур ду Поату-Шарент
4. Трофео Арведи
8. Трофео Алчиде де Гаспери
2015
7. Гран при де Денен
2016
1. Гран Премио Бруно Бегели
Трка околу Австрија
1. Етапа 1
1. Етапа 6
2017
Трка околу Хрватска
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 4

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро СО СО СО
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 UCI statement on Nicola Ruffoni“, „UCI.ch“, Меѓународен велосипедистички сојуз, 14 декември 2017 (посет. 6 јануари 2018 г).
  2. Ruffoni et Appollonio hors délai“, „L'Équipe“, Éditions Philippe Amaury, 21 мај 2014 (посет. 21 мај 2014 г). (на француски)
  3. „Етапа 15: Маростика – Мадона ди Кампилјо – повлечени“. Џиро д’Италија. La Gazzetta dello Sport. 24 мај 2015. конс. 24 мај 2015. 
  4. „Giro d'Italia: Two Bardiani CSF riders positive in out-of-competition control“. cyclingnews.com. 4 мај 2017. конс. 4 мај 2017. 
  5. „Pirazzi and Ruffoni sacked by Bardiani CSF as B-samples come back positive“. cyclingnews.com. 19 мај 2017. конс. 20 мај 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]