Прејди на содржината

Јакуб Качмарек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јакуб Качмарек
Лични податоци
Цело имеЈакуб Качмарек
Роден27 септември 1993(1993-09-27)(30 г.)
Висина1,82 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубХРЕ Мазовше-Серче Полски
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012
2014
КТК Калиш
Телко’м-Гимекс
Професионални клубови
2013
2015–2017
2018–
Тим Вибатех-Бжег
ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Тим Хуром
Последна промена
1 јуни 2020

Јакуб Качмарек (полски: Jakub Kaczmarek; р. 27 септември 1993) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа ХРЕ Мазовше-Серче Полски.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Национален јуниорски друмски првак
2015
8. Краен пласман Трка на солидарноста
2018
8. Краен пласман Трка околу Малополска
9. Меѓународна трка Долини Баричи Милич
10. Краен пласман Трка на солидарноста

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mazowsze Serce Polski“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот 2020-04-13. Посетено на 13 April 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]