Прејди на содржината

Николај Черкасов (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николај Черкасов
Cherkasov in 2016.
Лични податоци
Цело имеНиколај Андреевич Черкасов
Роден26 септември 1996(1996-09-26)(27 г.)
Омск,  Русија
Податоци за клубот
Мом. клубГаспром-РусВело
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2015–2016
2017
Тјумен Регион
Гаспром-РусВело У23
Професионални клубови
2017
2018–
Гаспром-РусВело (стажант)
Гаспром-РусВело
Последна промена
22 март 2020

Николај Андреевич Черкасов (руски: Николай Андреевич Черкасов; р. 26 септември 1996 во Омск) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Гаспром-РусВело.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
1. Европско јуниорско хронометарско првенство
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
1. Етапа 3 Тур ди Валроми
1. Етапа 2 Обел-Тимистер-Ла Глејс
2017
7. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
9. Краен пласман Џиро Чиклистико д’Италија
2019
3. Копа Агостони
3. Џиро дела Тоскана
4. Краен пласман Трка Алмати
6. Краен пласман Тур де Лангкави

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gazprom - RusVelo“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 7 јануари 2020. Посетено на 7 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]