Мирко Маестри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мирко Маестри
Лични податоци
Цело имеМирко Маестри
Роден26 октомври 1991 (1991-10-26) (30 г.)
Гуастала,  Италија
Податоци за клубот
Мом. клубБардијани-ЦСФ-Фаизане
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2014–2015 Генерал Стор Ботоли Ѕардини
Професионални клубови
2016– Бардијани-ЦСФ
Последна промена
18 април 2018

Мирко Маестри (италијански: Mirco Maestri; р. 26 октомври 1991) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бардијани-ЦСФ-Фаизане.[1] Бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2014
6. Парма-Ла Специја
2015
2. Трофео Чита ди Бреша
2. Меморијал Винченцо Мантовани
6. Џиро дел Медио Брента
7. Копа Колекио
2017
1. Jersey red.svg Планински пласман Трка околу Турција
2018
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Меѓународна трка на Родос
1. Етапа 4
2019
1. Jersey orange.svg Бодовен пласман Тирено-Адријатико

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mirco Maestri“. ProCyclingStats. Посетено на 17 октомври 2015.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]