Прејди на содржината

Симоне Андреета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Симоне Андреета
Андреета на Гран при де Денен 2016
Лични податоци
Цело имеСимоне Андреета
Роден30 август 1993(1993-08-30)(30 г.)
Виторио Венето,  Италија
Податоци за клубот
Мом. клубГрин Проџект-Бардијани-ЦСФ-Фаизане
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012–2014 Залф Еуромобил
Професионални клубови
2015– Бардијани-ЦСФ
Последна промена
6 април 2018

Симоне Андреета (италијански: Simone Andreetta; р. 30 август 1993) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Грин Проџект-Бардијани-ЦСФ-Фаизане.[1] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2]

Достигнувања

[уреди | уреди извор]
2012
10. Џиро дел Белведере
2013
2. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
5. Гран Премио ди Поџана
2014
1. Џиро дел Белведере
2. Национално друмско првенство под 23 години
3. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
4. Гран Премио ди Поџана
6. Краен пласман Џиро дел Фурланија-Јулиска Краина
1. Планински пласман
1. Етапа 4
2016
8. Гран Премио ди Лугано
  1. „Simone Andreetta“. Pro Cycling Stats. Посетено на 14 март 2015.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]