Кастањето Кардучи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастањето Кардучи
Castagneto Carducci
општина
Comune di Castagneto Carducci
Панорама на Кастањето Кардучи
Панорама на Кастањето Кардучи
ЗемјаИталија
РегионТоскана
ПокраинаЛиворно (LI)
ПоделоциДоноратико, Марина ди Кастањето, Болгери
Површина
 • Вкупна142,6 км2 (551 ми2)
Надм. вис.&10000000000000194000000194 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно8.536
 • Густина6,0/км2 (16/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.57022
Повик. бр.0565
Мреж. местоМатична страница

Кастањето Кардучи (германски: Castagneto Carducci) — општина во покраината Ливорно во регионот Тоскана, Италија, сместена околу 90 километри југозападно од Фиренца и околу 50 километри југоисточно од Ливорно.

Општината Кастањето Кардучи се состои од следниве единици Доноратико, Марина ди Кастањето и Болгери.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]