Сергеј Лагутин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сергеј Лагутин
Лагутин на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело имеСергеј Сергеевич Лагутин
Роден14 јануари 1981(1981-01-14)(43 г.)
Фергана, Узбечка ССР
Висина1,81 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГаспром-РусВело
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2001
2002-2003
ЈФР
Палацаго-Канева
Професионални клубови
2004–2005
2006–2007
2008
2009–2013
2014
2015-2016
2017-
Ландбувкредит-Колнаго
Навигаторс
Сајкл Колстроп
Вакансолел
РусВело
Катјуша
Гаспром-РусВело
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2016)

Еднодневни трки и класици

Светски друмски првак под 23 години (2003)
Национален друмски првак (2005–2006, 2008–2012)
Национален првак во хронометар (2005–2006)
Последна промена
10 јануари 2017

Сергеј Лагутин (узбечки: Сергей Сергеевич Лагутин; р. 14 јануари 1981 во Фергана) — руско-узбекистански професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за професионалната континентална екипа Гаспром-РусВело.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2003 година, Лагутин станал светски првак во машката друмска трка за под 23 години. Го претставувал Узбекистан на машката друмска трка на Летните олимписки игри 2004. Во 2005 година, станал узбекистански национален друмски и хронометарски првак. Во јуни 2006 година, возел за екипата Навигаторс и го освоил првенството Commerce Bank Triple во САД,[1], како и повторно станал национален друмски првак.

Лагутин му се приклучил на РусВело за сезоната 2014,[2] откако неговата претходна екипа Вакансолел-ДКМ[3] се распаднала. Започнал да вози под руска лиценца, иако порано настапувал како узбекистански велосипедист.[4] Во септември 2014 година, Катјуша објавиле дека потпишале со Лагутин двегодишен договор од 2015 година.[5]

Подоцна во септември 2016, Гаспром-РусВело потврдил дека Лагутин ќе се врати во екипата од 2017, потпишувајќи двегодишен договор.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
Светски друмски првак (под 23)
2005
Национално друмско првенство
Национално хронометарско првенство
1. Фландриско првенство
2006
Национално друмско првенство
Национално хронометарско првенство
1. Етапа 3 ГП Сиклист де Бос
1. Бодовен пласман Трка околу Јута
3. Краен пласман Класик Каскада
Серија на шампиони – Commerce Bank тројна круна на велосипедизмот
2. Класик Ридинг
3. Класик Ланкастер
2007
Трка околу Рајнска област-Пфалц:
1. Етапа 1 Кајзерслаутерн
Тур Даун Андер
2. Етапа 4 Вилунга
2. Хел Ван Хет Мергаланд
Commerce Bank тројна круна на велосипедизмот
2. Класик Ланкастер
4. Класик Ридинг
Трка околу Џорџија
3. Етапа 7 Атланта
2008
Национално друмско првенство
Трка околу Кореја
1. Краен пласман
1. Етапа 4
1. Планински пласман
Тур де Пикарди
2. Етапа 2
Тур де Белгик
4. Краен пласман
Тур де Луксембург
2. Етапа 2
8. Краен пласман
Трка околу езерото Кукунор
9. Краен пласман
7. ГП де Валони
2009
Национално друмско првенство
Трка околу Полска
16. Краен пласман
2010
1. Национално друмско првенство
2011
1. Национално друмско првенство
2012
1. Национално друмско првенство
1. ГП Кантон Аргау
5. Олимписки друмска трка
5. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2013
4. Краен пласман Тур де Лимузен
9. Рома Максима
2014
1. Мајор куп
2. Краен пласман Гран при де Сочи
1. Етапа 1
2. Краен пласман Пет прстена на Москва
1. Етапа 3
2. Краен пласман ГП Адигеја
3. Трка околу Алмати
5. Краен пласман Трка околу Луксембург
6. Џиро дел’Апенино
6. Копа Берноки
7. Копа Уго Агостони
8. Меморијал Олег Дјаченко
8. Џиро ди Тоскана
2015
3. Национално друмско првенство
3. Тур де Валони
4. Краен пласман Трка околу Алберта
2016
1. Етапа 8 Вуелта а Еспања
3. Национално друмско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Philadelphia International Championship, June 10th, 2006“. Cyclingnews.com. Посетено на 30 август 2009.
  2. „Лагутин и Крицки во екипата Русвело“. РусВело. Russian Global Cycling Project. 24 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2013-11-04. Посетено на 4 ноември 2013.
  3. Аткинс, Бен (3 јануари 2012). „Вакансолел-ДКМ презентираше дванаесет нови возачи за 2012“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 7 јануари 2012.
  4. „Lagutin signs for Rusvelo and changes nationality“. Cyclingnews.com. 2 февруари 2015. Посетено на 26 април 2015.
  5. „Team Katusha signs with Ilnur Zakarin and Sergey Lagutin“. Катјуша. 30 септември 2014. Архивирано од изворникот на 2014-10-09. Посетено на 26 јануари 2015.
  6. „Gesink and Kelderman to lead LottoNL-Jumbo in Lombardia“. cyclingnews.com. 27 септември 2016. Посетено на 28 септември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]