Узбечка Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Узбечка ССР)
Ўзбекистон Совет Социалистик Республикаси
Знаме на Узбекистанска ССР
Знаме на Узбекистанска ССР
Грб на Узбекистанска ССР
Девиза: Бутун дунё пролетарлари, бирлашингиз!
Главен град Ташкент
Образувана 27 октомври 1924
В составот на СССР од 13 мај 1925
до 1 септември 1991
Површина
447 400 км2
5-та во СССР
Население
19 906 000 (1989)
3-та во СССР
Густина
44,52
8-ма во СССР

Узбекистанската советска република била една од советските социјалистички републики во склопот на СССР во периодот од 13 мај 1925 до 1 септември 1991 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]