Едуард Ворганов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Едуард Ворганов
Ворганов на Тур де Франс 2010
Лични податоци
Цело име Едуард Алексеевич Ворганов
Прекар Ворга
Роден 7 декември 1982 (1982-12-07) (воз. 34 г.)
Вороњеж, Советски Сојуз
Висина 1,77 м
Маса 65 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Катјуша
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2004–2005
2006–2009

2010–
Омниум Динамо-Москова
Фундасион Сиклизмо Галиција
Катјуша
Значајни победи
MaillotRusia.PNG Национален друмски првак (2012)
Последна промена
24 јануари 2016

Едуард Ворганов (руски: Эдуард Алексеевич Ворганов; р. 7 декември 1982 во Вороњеж) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша.[1] Во јуни 2012 ја освоил друмската трка на националните друмски првенства.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
Сиркут де Ардени
Меморијал Олег Дјаченко
2005
1. Краен пласман Пет прстени околу Москва
3. Краен пласман Трка околу Словачка
2007
2. Класика де Алмерија
3. Етапа на Вуелта а Астурија
2009
23. Краен пласман Џиро д’Италија
2010
7. Краен пласман Тур Даун Андер
2011
2. Руско национално друмско првенство
2012
1. MaillotRusia.PNG Национално друмско првенство
10. Краен пласман Тур Даун Андер

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро 23 37 55
Jersey yellow.svg Тур 79 19 48
Jersey red.svg Вуелта 70 60 26 43 46 39

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]