Максим Белков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Максим Белков
Лични податоци
Цело имеМаксим Игоревич Белков
Роден9 јануари 1985 (1985-01-09) (38 г.)
Ижевск, СССР СССР
Висина1,84 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри и искачување
Професионални клубови
2009–2010
2011
2012–2018
ИСД
Вакансолел-ДКМ
Катјуша
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2013)

Максим Игоревич Белков (руски: Максим Игоревич Бельков; р. 9 јануари 1985) — поранешен руски професионален друмски велосипедист, кој настапувал професионално во периодот 2009-2018.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
1. MaillotRusia.PNG Национално друмско првенство под 23 години
2009
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2. Рингерике ГП
3. Национално хронометарско првенство
2010
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка Бриксија
5. Краен пласман Пет прстена на Москва
9. Краен пласман Трка околу Данска
2012
1. Спринтерски пласман Трка околу Турција
2013
1. Етапа 9 Џиро д’Италија
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
10. Страде Бјанке
2014
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Трка околу Австрија
2015
Тур де Романди
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey pink.svg Планински пласман
2017
2. Национално хронометарско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 101 СО 90 102 116 125 127
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 134

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на Максим Белков“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Максим Белков“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Максим Белков“. ProCycling.