Ижевск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авионски поглед кон градот
Авионски поглед кон градот

Ижевск (руски: Иже́вск; удмуртски: Иж, или Ижкар) — главен град на Удмуртската Република, Русија. Градот се наоѓа на реката Иж, во западниот дел на планината Урал.

Демографија[уреди | уреди извор]

Соборниот храм „Св. Архангел Михаил“

Според пописот од 2010 година во Ижевск живееле 627,734 жители, од кои: Руси - 68,8%, Удмурти - 14,8%, Татари - 8,9% и др.