Келвин Вотсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Келвин Вотсон
Вотсон на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеКелвин Вотсон
Роден6 јануари 1993 (1993-01-06) (28 г.)
Австралија Австралија
Висина1,92 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАква Блу Спорт
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2013 Фуд Италија Мг К Вис Норда
Професионални клубови
2012
2014–2015
2016
2017
Тим Џајко-АИС
Трек Фактори Рејсинг
Ан Пост-Чејн Реакшн
Аква Блу Спорт
Последна промена
28 август 2018

Келвин Вотсон (англиски: Calvin Watson; р. 6 јануари 1993) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Аква Блу Спорт.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
3. Национално јуниорско друмско првенство
2011
1. MaillotAustralia.PNG Национално јуниорско друмско првенство
1. Тур ди Валромеј
2012
3. Национално друмско првенство под 23 години
2013
1. Jersey yellow.svg Краелн пласман Хералд Сан Тур
3. Трофео Банка Пополаре ди Виченца

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 rider roster and first races confirmed“. Аква Блу Спорт. Aqua Blue Sport Limited. 1 јануари 2018. Посетено на 5 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]