Астана

Координати: 51°10′51″N 71°27′40″E / 51.1807° СГШ; 71.461° ИГД / 51.1807; 71.461
Од Википедија — слободната енциклопедија
Астана
Astana
Податотека:Astana, capital of Kazakhstan 02.jpg
Знаме на АстанаАмблем на Астана
Амблем
Астана is located in Казахстан
Астана
Астана
Местоположба во Казахстан
Координати: 51°10′0″N 71°26′0″E / 51.16667° СГШ; 71.43333° ИГД / 51.16667; 71.43333
CountryПредлошка:Country data Казахстанска
ОбластАкмолинска Област
Основан1830
Управа
 • Akim (градоначалник)Имангали Тасмагамбетов
Површина
 • Вкупна710,2 км2 (2,742 ми2)
Надм. вис.&10000000000000347000000347 м
Население (1 јануари 2009)
 • Вкупно750.632
 • Густина841/км2 (2,180/ми2)
Час. појасBTT (UTC+6)
Пошт. бр.010000 - 010015
Повик. бр.+7 7172[1]
ISO 3166-2AST
Рег. таб.Z
Мреж. местоhttp://www.astana.kz

Астана (казашки: Astana, руски: Астана) — главен град на Казахстан, кој се наоѓа на реката Ишим. Градот бил основан во 1824 година под името Акмоли, а подоцна преименуван во Целиноград, Акмола и Нур-Султан. На 20 март 2019 година градот е конечно преименуван во Нур-Султан, во чест на поранешниот претседател на Казахстан Нурсултан Назарбаев.[2][3] На 17 септември 2022 година, претседателот Токаев потпиша указ за преименување на главниот град назад во Астана. Уредбата стапи на сила од денот на објавувањето.

Сестрински градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „ПРИСТАПЕН КОД“. Архивирано од изворникот на 2018-12-24. Посетено на 2009-05-13.
  2. „Parliament approved renaming of Astana as Nursultan“. Kazinform. 20 март 2019. Архивирано од изворникот 20 март 2019. Посетено на 26 јануари 2021.
  3. „Nursultan, not Astana – Kazakhstan renames capital to honor Nazarbayev“. Deutsche Welle. Архивирано од изворникот 22 март 2019. Посетено на 26 јануари 2021.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Schatz, Edward. Modern Clan Politics: The Power of "Blood" in Kazakhstan and Beyond. Seattle: University of Washington Press. 2004.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°10′51″N 71°27′40″E / 51.1807° СГШ; 71.461° ИГД / 51.1807; 71.461