Џејсон Леа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џејсон Леа
Лични податоци
Цело имеЏејсон Леа
Роден25 јуни 1996 (1996-06-25) (23 г.)
Податоци за клубот
Мом. клубТим БриџЛејн
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
2017–2018
2019-
ИзоВи Спортс СвисВелнес
Тим БриџЛејн
Последна промена
23 јануари 2019

Џејсон Леа (англиски: Jason Lea; р. 25 јуни 1996) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Тим БриџЛејн.[1]

Во јануари 2019 година го освоил планинскиот пласман на Тур Даун Андер 2019.[2][3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2018
7. Краен пласман Трка околу Тајван
2019
1. Jersey blackdots.png Планински пласман Тур Даун Андер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Jason Lea". ProCyclingStats. Посетено на 20 јануари 2019.
  2. "Santos Tour Down Under: Mountains classification". ProCyclingStats. Посетено на 20 јануари 2019.
  3. "Jason Lea claims King of the Mountain crown". Bendigo Advertiser. Посетено на 20 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]