Прејди на содржината

Пиплс Чојс Класик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиплс Чојс Класик
Изданието на трката во 2017 година
За трката
Датумјануари
РегионАделаида, Јужна Австралија, Австралија
Англиско имеPeople's Choice Classic
Месно имеCancer Council Helpline Classic
ПрекарДаун Андер Класик
ДисциплинаДрумски велосипедизам
Видкритериум
ОрганизаторAmaury Sport Organisation
Директор на тркатаМајкл Тартар
Историја
Прво одржување2006 (2006)
Одржувања13 (2018)
Прв победник Роби Мекјуан (АВС)
Најмногу победи Андре Грајпел (ГЕР) (3 победи)
Неодамнешен победник Петер Саган (СВК)

Пиплс Чојс Класик (позната и како Даун Андер Класик) — годишна професионална велосипедска еднодневна трка, која се вози околу паркот Римил во Аделаида, Јужна Австралија, Австралија.

Претставува критериум, кој се вози неколку дена пред Тур Даун Андер.

Победници[уреди | уреди извор]

ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
Даун Андер Класик
2006 AUS Роби Мекјуан ITA Даниеле Коли ITA Симоне Кадамуро
2007 AUS Марк Реншо AUS Хилтон Кларк AUS Сајмон Кларк
2008 GER Андре Грајпел AUS Марк Реншо AUS Роби Мекјуан
2009 AUS Роби Мекјуан NED Вим Струтинга AUS Греам Браун
2010 NZL Грег Хендерсон AUS Кристофер Сатон GER Андре Грајпел
2011 AUS Метју Гос AUS Марк Реншо AUS Роби Мекјуан
2012 GER Андре Грајпел NOR Едвалд Боасон Хаген AUS Хајнрих Хауслер
Пиплс Чојс Класик
2013 GER Андре Грајпел AUS Метју Гос NZL Грег Хендерсон
2014 GER Марсел Кител GER Андре Грајпел AUS Кејлеб Јуан
2015 GER Марсел Кител ESP Хуан Хосе Лобато NED Ваутер Виперт
2016 AUS Кејлеб Јуан[1] ITA Џакомо Ницоло GBR Адам Блајт
2017 AUS Кејлеб Јуан[2] IRL Сем Бенет SVK Петер Саган
2018 SVK Петер Саган GER Андре Грајпел AUS Кејлеб Јуан
2019 AUS Кејлеб Јуан SVK Петер Саган AUS Александер Едмондсон
2020 AUS Кејлеб Јуан ITA Елија Вивијани ITA Симоне Консони
2023 AUS Кејлеб Јуан BEL Јорди Мејс AUS Кејден Гровс
2024 ECU Хонатан Нарваес ERI Натнаел Тесфацион MEX Isaac Del Toro

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. (fr) People's Choice Classic. Le champion d'Australie des critériums Caleb Ewan remet le sprint australien sur les rails en s'imposant devant tout le peloton à Adélaïde., velo101.com, 17 јануари 2016.
  2. (fr) Caleb Ewan devant Sam Bennett et Peter Sagan sur la People's Choice Classic, lequipe.fr, 15 јануари 2017.