Пиплс Чојс Класик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиплс Чојс Класик
Изданието на трката во 2017 година
За трката
Датумјануари
РегионАделаида, Јужна Австралија, Австралија
Англиско имеPeople's Choice Classic
Месно имеCancer Council Helpline Classic
ПрекарДаун Андер Класик
ДисциплинаДрумски велосипедизам
Видкритериум
ОрганизаторAmaury Sport Organisation
Директор на тркатаМајкл Тартар
Историја
Прво одржување2006 (2006)
Одржувања13 (2018)
Прв победник Роби Мекјуан (АВС)
Најмногу победи Андре Грајпел (ГЕР) (3 победи)
Неодамнешен победник Петер Саган (СВК)

Пиплс Чојс Класик (позната и како Даун Андер Класик) — годишна професионална велосипедска еднодневна трка, која се вози околу паркот Римил во Аделаида, Јужна Австралија, Австралија.

Претставува критериум, кој се вози неколку дена пред Тур Даун Андер.

Победници[уреди | уреди извор]

ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
Даун Андер Класик
2006 Wikidata-logo S.svgAUS Роби Мекјуан Wikidata-logo S.svgITA Даниеле Коли Wikidata-logo S.svgITA Симоне Кадамуро Wikidata-logo S.svg
2007 Wikidata-logo S.svgAUS Марк Реншо Wikidata-logo S.svgAUS Хилтон Кларк Wikidata-logo S.svgAUS Сајмон Кларк Wikidata-logo S.svg
2008 Wikidata-logo S.svgGER Андре Грајпел Wikidata-logo S.svgAUS Марк Реншо Wikidata-logo S.svgAUS Роби Мекјуан Wikidata-logo S.svg
2009 Wikidata-logo S.svgAUS Роби Мекјуан Wikidata-logo S.svgNED Вим Струтинга Wikidata-logo S.svgAUS Греам Браун Wikidata-logo S.svg
2010 Wikidata-logo S.svgNZL Грег Хендерсон Wikidata-logo S.svgAUS Кристофер Сатон Wikidata-logo S.svgGER Андре Грајпел Wikidata-logo S.svg
2011 Wikidata-logo S.svgAUS Метју Гос Wikidata-logo S.svgAUS Марк Реншо Wikidata-logo S.svgAUS Роби Мекјуан Wikidata-logo S.svg
2012 Wikidata-logo S.svgGER Андре Грајпел Wikidata-logo S.svgNOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svgAUS Хајнрих Хауслер Wikidata-logo S.svg
Пиплс Чојс Класик
2013 Wikidata-logo S.svgGER Андре Грајпел Wikidata-logo S.svgAUS Метју Гос Wikidata-logo S.svgNZL Грег Хендерсон Wikidata-logo S.svg
2014 Wikidata-logo S.svgGER Марсел Кител Wikidata-logo S.svgGER Андре Грајпел Wikidata-logo S.svgAUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svg
2015 Wikidata-logo S.svgGER Марсел Кител Wikidata-logo S.svgESP Хуан Хосе Лобато Wikidata-logo S.svgNED Ваутер Виперт Wikidata-logo S.svg
2016 Wikidata-logo S.svgAUS Кејлеб Јуан[1] Wikidata-logo S.svgITA Џакомо Ницоло Wikidata-logo S.svgGBR Адам Блајт Wikidata-logo S.svg
2017 Wikidata-logo S.svgAUS Кејлеб Јуан[2] Wikidata-logo S.svgIRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg
2018 Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgGER Андре Грајпел Wikidata-logo S.svgAUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svg
2019 Wikidata-logo S.svgAUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgAUS Александер Едмондсон Wikidata-logo S.svg
2020 Wikidata-logo S.svgAUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svgITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svgITA Симоне Консони Wikidata-logo S.svg
2023 Wikidata-logo S.svgAUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svgBEL Јорди Мејс Wikidata-logo S.svgAUS Кејден Гровс Wikidata-logo S.svg

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. (fr) People's Choice Classic. Le champion d'Australie des critériums Caleb Ewan remet le sprint australien sur les rails en s'imposant devant tout le peloton à Adélaïde., velo101.com, 17 јануари 2016.
  2. (fr) Caleb Ewan devant Sam Bennett et Peter Sagan sur la People's Choice Classic, lequipe.fr, 15 јануари 2017.