Даун Андер Класик 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Даун Андер Класик 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание14. Пиплс Чојс Класик
Датум13 јануари 2019
Растојание50,6 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеАделаида
ОдредиштеАделаида
Екипи19
Просечна брзина47,449 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Кејлеб Јуан (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUS Александер Едмондсон (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020
Документација Wikidata-logo S.svg

Пиплс Чојс Класик 2019 — 14. издание на велосипедската еднодневна трка Пиплс Чојс Класик, која се одржала на 13 јануари. Се возела како критериум на два дена пред отпочнувањето на Тур Даун Андер.

Трката ја освоил Кејлеб Јуан (Лото-Судал).

Рута[уреди | уреди извор]

Патеката била составена од 22 круга, секој во должина од 2,3 километри во градот Аделаида.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. BEL Декојнинк-Квик Степ
 7. RSA Дименжн Дата
 8. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. NED Џамбо-Висма
 11. BEL Лото-Судал
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. ESP Мовистар
 14. SUI Катјуша-Алпесин
 15. GBR Инеос
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Национална екипа
 1. AUS УниСА-Австралија

Поредок[уреди | уреди извор]

[1]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал1ч 03' 59
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. AUS Александер Едмондсон Мичелтон-Скот+ 0
4. GER Роџер Клуге Лото-Судал+ 2
5. ITA Даниел Ос Бора-Хансгрое+ 4
6. GBR Овен Дул Тим Скај+ 5
7. GBR Лук Роу Тим Скај+ 9
8. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 9
9. AUT Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 9
10. ESP Франсиско Вентосо ССС+ 9
11. ITA Давиде Балерини Астана+ 9
12. DEN Микел Фрелих Хоноре Декојнинк-Квик Степ+ 9
13. SWE Тобијас Лудвигсон Групама-ФДЖ+ 17
14. NED Дилан ван Барле Тим Скај+ 17
15. ESP Љуис Мас Мовистар+ 17
Извори: Cycling Quotient Cycling Archives


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]