Прејди на содржината

Себастјен Шаванел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Себастјен Шаванел
Шаванел на Четири дена Динкерк 2010
Лични податоци
Цело имеСебастјен Шававел
Роден21 март 1981(1981-03-21)(43 г.)
Шатејеро,  Франција
Висина1,83 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2003–2006
2007–2010
2011–2013
2014–2016
Бриош Ла Буланжер
Франсес де же
Тим Јуропкар
FDJ.fr
Значајни победи
ГП де Денен (2007)
Тур де Пикарди (2008)

Себастјен Шаванел (француски: Sébastien Chavanel; р. 21 март 1981) — поранешен француски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2003-2016. Тој е помлад брат на познатиот професионален велосипедист Силвен Шаванел.

По три сезони со екипата Тим Јуропкар, Шаванел се вратил во FDJ.fr за сезоната 2014.[1] На Трката околу Фландрија 2015, Шаванел претрпел удар во десниот бут откако неутралното возило за сервис го удрило возилото на екипата кое застанало зад него за да го промени тркалото на неговиот велосипед.[2]

Завршил на последното место на Тур де Франс 2015.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
Тур де л’Авенир
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2004
Тур де л’Авенир
1. Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 5
1. Етапа 5 Тур де Валони
2005
1. Етапа 3 ГП Интернасионал да Коста Азул
2007
1. ГП де Денен
Етоал де Бесеже
1. Бодовен пласман
1. Етапа 5
1. Етапа 3 Тур де Пикарди
1. Stage 3 Тур ду Поату-Шарент ет де ла Виен
1. Француски друмски велосипедски куп
2. Тро-Бро Леон
3. ГП д’Исберг
4. Курне-Брисел-Курне
5. Класик Шатеру
2008
1. Краен пласман Тур де Пикарди
1. Бодовен пласман
1. Етапа 4
2. ГП де ла Вил де Рен
2011
6. Курне-Брисел-Курне

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Себастјен Шаванел потпиша за FDJ.fr“. Cyclingnews.com. Future plc. 11 октомври 2013. Посетено на 15 декември 2013.
  2. Грегор Браун (6 април 2015). „Teams left angry after Tour of Flanders neutral service car incidents“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 6 април 2015.
  3. „Tour de France 2015: Lanterne Rouge - stage 21“. ESPN Cricinfo. Архивирано од изворникот на 2015-09-05. Посетено на 27 јули 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]