Салбутамол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Salbutamol (top),
(R)-(−)-salbutamol (center) and
(S)-(+)-salbutamol (bottom)
Систематско (IUPAC)
(RS)-4-[2-(tert-Butylamino)-1-hydroxyethyl]-2-(hydroxymethyl)phenol
Клинички податоци
Заштитени имињаVentolin, Proventil, ProAir, others[5]
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa607004
Licence dataUS Daily Med:врска
Бременосна
категорија
Начин на издавање
 • AU: S3/S4 [1]
 • CA: само [2]
 • UK: POM (само на рецепт)
 • US: само
Начин на
примена
By mouth, inhalational, Intravenous
Фармакокинетички податоци
МетаболизамLiver
Почеток на дејство<15 min (inhaled), <30 min (pill)[6]
Полувреме на елиминација3.8–6 hours
Времетраење на дејството2–6 hrs[6]
ЕкскрецијаKidney
Назнака
CAS-број18559-94-9 Ок
ATC кодR03AC02 R03CC02 R03AK04 R03AK13 R03AL02
PubChemSID: 46505312
IUPHAR/BPS558
DrugBankDB01001 Н
ChemSpider1999 Ок
UNIIQF8SVZ843E Ок
KEGGD02147 Ок
ChEBICHEBI:2549 Н
ChEMBLCHEMBL714 Ок
Хемиски податоци
ФормулаC13H21NO3
Моларна маса239,32 g·mol−1
 НОк (што е ова?)  (провери)

Салбутамол, исто така познат и како албутерол е бронходилататор (предизвикува ширење на бронхиите).[6] Спаѓа во групата на β2 адренергични агонисти со кратко дејство кои делуваат преку релаксација на мазната мускулатура на дишните патишта.[6] Се користи во третманот на астма, вклучувајќи и астматични напади, бронхоконстрикција (стеснување на бронхиите) индуцирана од вежбање, и хронична опструктивна пулмонална болест (ХОББ).[6] Салбутамолот вообичаено се користи во форма на инхалатор, но достапен е и во форма на таблети, раствор.[6][7] Дејството на инхалирачката форма вообичаено започнува за 15 минути и трае два до шест часа.[6]

Во 2023, е четириесет и трети најчесто пропишуван лек во Македонија, со повеќе од 136.000 рецепти.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Thereaputic Goods Administration. „Poisons Standard October 2017“. Australian Government.
 2. „Prescription Drug List“. Government of Canada. 23 October 2014.
 3. Thereaputic Goods Administration (19 December 2018). „Prescribing medicines in pregnancy database“. Australian Government. Архивирано од изворникот на 2016-12-20. Посетено на 2022-04-09.
 4. „Albuterol Use During Pregnancy“. Drugs.com. 8 March 2019. Посетено на 21 December 2019.
 5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име brands.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 „Albuterol“. Drugs.com. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот 8 December 2015. Посетено на 2 December 2015.
 7. Starkey ES, Mulla H, Sammons HM, Pandya HC (September 2014). „Intravenous salbutamol for childhood asthma: evidence-based medicine?“ (PDF). Archives of Disease in Childhood. 99 (9): 873–7. doi:10.1136/archdischild-2013-304467. PMID 24938536. S2CID 2070868. Архивирано од изворникот (PDF) на 8 September 2017.
 8. „Извештаи“. Е-здравство. Посетено на 2024-02-26.