Тим Скај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тим Скај
Team Sky 2014.svg
Инфомации за тимот
UCI код SKY
Лоциран Манчестер, Англија
Основан 2009 (2009)
Статус UCI World Tour екипа
Велосипеди Пинарело
Клучни кадри
Извршен директор Дејв Брејлсфорд
Историја на тимското име
2010
2011–2013
2014
Скај Профешанл Сајклинг
Скај Просајклинг
Тим Скај
Дрес на Тим Скај

Дрес

Тим Скај (кратенка според UCI: SKY) — британска професионална друмска велосипедска екипа, која настапува во Светската турнеја. Екипата има седиште во Манчестер, Англија, со логистичка база во Белгија и оперативна база во Италија.[1] Екипата е предводена од поранешниот директор на британската велосипедска федерација, Дејв Брејлсфорд.

Целта на Тим Скај била „да победат на Тур де Франс за пет години“ откако ги исполниле првичните очекувања од 2010 година и целта „да го создадат првиот британски победник на Тур де Франс за пет години“.[2] Скај ја постигнала првичната цел од 2010 во 2012 година кога Бредли Вигинс победил на Тур де Франс 2012, станувајќи првиот британски победник во историјата, додека сонародникот Крис Фрум завршил како второпласиран.[3] Подоцна, Фрум победил на Тур де Франс 2013, така што ја постигнале целта на Тим Скај два пати, за време на првичниот одреден временски период.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2015[уреди | уреди извор]

Team roster
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
AUT Бернхард Ајзел Wikidata-logo S.svg 17 февруари 1981 HTC-Highroad (2011)
USA Ијан Босвел Wikidata-logo S.svg 7 февруари 1991 Bontrager Livestrong (2012)
ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svg 7 февруари 1989 Cannondale (2014)
GBR Бредли Вигинс Wikidata-logo S.svg (1 јан–29 апр) 28 април 1980 Wiggins (2015)
IRL Филип Дејгнан Wikidata-logo S.svg 7 септември 1983 ЈунајтедХелткеар (2013)
COL Себастијан Енао Wikidata-logo S.svg 5 август 1993 Colombia-Coldeportes (2013)
COL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg 10 декември 1987 Gobernación de Antioquia-Indeportes Antioquia (2011)
ESP Хавиер Зандио Wikidata-logo S.svg 17 март 1977 Caisse d'Épargne (2010)
AUS Нејтан Ирл Wikidata-logo S.svg 4 јуни 1988 Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers (2013)
CZE Леополд Кениг Wikidata-logo S.svg 15 ноември 1987 Тим НетАп-Ендура (2014)
GBR Питер Кенох Wikidata-logo S.svg 15 јуни 1989 100% me (2009)
BLR Васил Кириенка Wikidata-logo S.svg 28 јуни 1981 Мовистар (2012)
GER Кристијан Кнес Wikidata-logo S.svg 5 март 1981 Milram (2010)
ESP Давид Лопез Wikidata-logo S.svg 13 мај 1981 Мовистар (2012)
ESP Микел Ниеве Wikidata-logo S.svg 26 мај 1984 Euskaltel Euskadi (2013)
NOR Ларс Петер Нордхауг Wikidata-logo S.svg 14 мај 1984 Белкин (2014)
USA Дени Пејт Wikidata-logo S.svg 23 март 1979 HTC-Highroad (2011)
GBR Алекс Питерс Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант) 31 март 1994 SEG Racing (2015)
AUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg 30 јануари 1985 Saxo Bank-Sungard (2011)
NED Ваут Пулс Wikidata-logo S.svg 1 октомври 1987 Omega Pharma-Quick Step (2014)
ITA Салваторе Пучо Wikidata-logo S.svg 31 август 1989
GBR Лук Роу Wikidata-logo S.svg 10 март 1990 100% me (2011)
IRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svg 3 јули 1984 Тинкоф-Саксо (2014)
AUS Кристофер Сатон Wikidata-logo S.svg 10 септември 1984 Garmin-Slipstream (2009)
GBR Бен Свифт Wikidata-logo S.svg 5 ноември 1987 Катјуша (2009)
BLR Канстанцин Сивцов Wikidata-logo S.svg 9 август 1982 HTC-Highroad (2011)
GBR Ијан Станард Wikidata-logo S.svg 25 мај 1987 ISD-Neri (2009)
GBR Герајнт Томас Wikidata-logo S.svg 25 мај 1986 Barloworld (2009)
GBR Ендру Фен Wikidata-logo S.svg 1 јули 1990 Omega Pharma-Quick Step (2014)
GBR Крис Фрум Wikidata-logo S.svg 20 мај 1985 Barloworld (2009)
GBR Тео Гејган Харт Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант) 30 март 1995 Axeon (2015)

2016[уреди | уреди извор]

Team roster
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
USA Ијан Босвел Wikidata-logo S.svg 7 февруари 1991 Bontrager Livestrong (2012)
ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svg 7 февруари 1989 Cannondale (2014)
POL Михал Голаш Wikidata-logo S.svg 29 април 1984 Етикс-Квик Степ (2015)
IRL Филип Дејгнан Wikidata-logo S.svg 7 септември 1983 ЈунајтедХелткеар (2013)
GBR Овен Дул Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант) 2 мај 1993 Wiggins (2016)
COL Себастијан Енао Wikidata-logo S.svg 5 август 1993 Colombia-Coldeportes (2013)
COL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg 10 декември 1987 Gobernación de Antioquia-Indeportes Antioquia (2011)
ESP Хавиер Зандио Wikidata-logo S.svg 17 март 1977 Caisse d'Épargne (2010)
ESP Бењат Инчаусти Wikidata-logo S.svg 20 март 1986 Мовистар (2015)
POL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg 2 јуни 1990 Етикс-Квик Степ (2015)
CZE Леополд Кениг Wikidata-logo S.svg 15 ноември 1987 Тим НетАп-Ендура (2014)
GBR Питер Кенох Wikidata-logo S.svg 15 јуни 1989 100% me (2009)
BLR Васил Кириенка Wikidata-logo S.svg 28 јуни 1981 Мовистар (2012)
GER Кристијан Кнес Wikidata-logo S.svg 5 март 1981 Milram (2010)
ESP Микел Ланда Wikidata-logo S.svg 13 декември 1989 Астана (2015)
ESP Давид Лопез Wikidata-logo S.svg 13 мај 1981 Мовистар (2012)
ITA Џани Москон Wikidata-logo S.svg 20 април 1994 Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
ESP Микел Ниеве Wikidata-logo S.svg 26 мај 1984 Euskaltel Euskadi (2013)
NOR Ларс Петер Нордхауг Wikidata-logo S.svg 14 мај 1984 Белкин (2014)
GBR Алекс Питерс Wikidata-logo S.svg 31 март 1994 SEG Racing (2015)
NED Ваут Пулс Wikidata-logo S.svg 1 октомври 1987 Omega Pharma-Quick Step (2014)
ITA Салваторе Пучо Wikidata-logo S.svg 31 август 1989
GBR Лук Роу Wikidata-logo S.svg 10 март 1990 100% me (2011)
IRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svg 3 јули 1984 Тинкоф-Саксо (2014)
GBR Бен Свифт Wikidata-logo S.svg 5 ноември 1987 Катјуша (2009)
GBR Ијан Станард Wikidata-logo S.svg 25 мај 1987 ISD-Neri (2009)
GBR Герајнт Томас Wikidata-logo S.svg 25 мај 1986 Barloworld (2009)
GBR Ендру Фен Wikidata-logo S.svg 1 јули 1990 Omega Pharma-Quick Step (2014)
GBR Крис Фрум Wikidata-logo S.svg 20 мај 1985 Barloworld (2009)
NED Дани ван Попел Wikidata-logo S.svg 26 јули 1993 Трек Фактори Рејсинг (2015)

2017[уреди | уреди извор]

Team roster
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
USA Ијан Босвел Wikidata-logo S.svg 7 февруари 1991 Bontrager Livestrong (2012)
ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svg 7 февруари 1989 Cannondale (2014)
POL Лукаш Вишњовски Wikidata-logo S.svg 7 декември 1991 Етикс-Квик Степ (2016)
POL Михал Голаш Wikidata-logo S.svg 29 април 1984 Етикс-Квик Степ (2015)
IRL Филип Дејгнан Wikidata-logo S.svg 7 септември 1983 ЈунајтедХелткеар (2013)
GBR Џонатан Дибен Wikidata-logo S.svg 12 февруари 1994 Wiggins (2016)
GBR Овен Дул Wikidata-logo S.svg 2 мај 1993 Wiggins (2016)
FRA Кени Елисонд Wikidata-logo S.svg 22 јули 1991 ФДЖ (2016)
COL Себастијан Енао Wikidata-logo S.svg 5 август 1993 Colombia-Coldeportes (2013)
COL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg 10 декември 1987 Gobernación de Antioquia-Indeportes Antioquia (2011)
ESP Бењат Инчаусти Wikidata-logo S.svg 20 март 1986 Мовистар (2015)
POL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg 2 јуни 1990 Етикс-Квик Степ (2015)
GBR Питер Кенох Wikidata-logo S.svg 15 јуни 1989 100% me (2009)
BLR Васил Кириенка Wikidata-logo S.svg 28 јуни 1981 Мовистар (2012)
GER Кристијан Кнес Wikidata-logo S.svg 5 март 1981 Milram (2010)
ESP Микел Ланда Wikidata-logo S.svg 13 декември 1989 Астана (2015)
ESP Давид Лопез Wikidata-logo S.svg 13 мај 1981 Мовистар (2012)
ITA Џани Москон Wikidata-logo S.svg 20 април 1994 Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
ESP Микел Ниеве Wikidata-logo S.svg 26 мај 1984 Euskaltel Euskadi (2013)
NED Ваут Пулс Wikidata-logo S.svg 1 октомври 1987 Omega Pharma-Quick Step (2014)
ITA Салваторе Пучо Wikidata-logo S.svg 31 август 1989
ITA Диего Роза Wikidata-logo S.svg 27 март 1989 Астана (2016)
GBR Лук Роу Wikidata-logo S.svg 10 март 1990 100% me (2011)
GBR Ијан Станард Wikidata-logo S.svg 25 мај 1987 ISD-Neri (2009)
GBR Герајнт Томас Wikidata-logo S.svg 25 мај 1986 Barloworld (2009)
GBR Крис Фрум Wikidata-logo S.svg 20 мај 1985 Barloworld (2009)
GBR Тео Гејган Харт Wikidata-logo S.svg 30 март 1995 Axeon-Hagens Berman (2016)
NED Дани ван Попел Wikidata-logo S.svg 26 јули 1993 Трек Фактори Рејсинг (2015)

2018[уреди | уреди извор]

Team roster
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
ITA Леонардо Басо Wikidata-logo S.svg 25 декември 1993 General Store Bottoli Zardini (2017)
COL Еган Бернал Wikidata-logo S.svg 13 јануари 1997 Андрони Џокатоли (2017)
POL Лукаш Вишњовски Wikidata-logo S.svg 7 декември 1991 Етикс-Квик Степ (2016)
POL Михал Голаш Wikidata-logo S.svg 29 април 1984 Етикс-Квик Степ (2015)
IRL Филип Дејгнан Wikidata-logo S.svg 7 септември 1983 ЈунајтедХелткеар (2013)
GBR Џонатан Дибен Wikidata-logo S.svg 12 февруари 1994 Wiggins (2016)
GBR Овен Дул Wikidata-logo S.svg 2 мај 1993 Wiggins (2016)
FRA Кени Елисонд Wikidata-logo S.svg 22 јули 1991 ФДЖ (2016)
COL Себастијан Енао Wikidata-logo S.svg 5 август 1993 Colombia-Coldeportes (2013)
COL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg 10 декември 1987 Gobernación de Antioquia-Indeportes Antioquia (2011)
ESP Бењат Инчаусти Wikidata-logo S.svg 20 март 1986 Мовистар (2015)
ESP Џонатан Кастровјехо Wikidata-logo S.svg 27 април 1987 Мовистар (2017)
POL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg 2 јуни 1990 Етикс-Квик Степ (2015)
BLR Васил Кириенка Wikidata-logo S.svg 28 јуни 1981 Мовистар (2012)
GER Кристијан Кнес Wikidata-logo S.svg 5 март 1981 Milram (2010)
GBR Кристофер Лолес Wikidata-logo S.svg 4 ноември 1995 Axeon-Hagens Berman (2017)
ESP Давид Лопез Wikidata-logo S.svg 13 мај 1981 Мовистар (2012)
ITA Џани Москон Wikidata-logo S.svg 20 април 1994 Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
NED Ваут Пулс Wikidata-logo S.svg 1 октомври 1987 Omega Pharma-Quick Step (2014)
ITA Салваторе Пучо Wikidata-logo S.svg 31 август 1989
ITA Диего Роза Wikidata-logo S.svg 27 март 1989 Астана (2016)
GBR Лук Роу Wikidata-logo S.svg 10 март 1990 100% me (2011)
RUS Павел Сиваков Wikidata-logo S.svg 11 јули 1997 BMC Development (2017)
GBR Ијан Станард Wikidata-logo S.svg 25 мај 1987 ISD-Neri (2009)
GBR Герајнт Томас Wikidata-logo S.svg 25 мај 1986 Barloworld (2009)
GBR Крис Фрум Wikidata-logo S.svg 20 мај 1985 Barloworld (2009)
NOR Кристофер Халворсен Wikidata-logo S.svg 13 април 1996 Joker Icopal (2017)
GBR Тео Гејган Харт Wikidata-logo S.svg 30 март 1995 Axeon-Hagens Berman (2016)
NED Дилан ван Барле Wikidata-logo S.svg 21 мај 1992 Канондејл-Драпак (2017)
ESP Давид де ла Круз Wikidata-logo S.svg 6 мај 1989 Квик-Степ Флорс (2017)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]