Прејди на содржината

Кристофер Сатон (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристофер Сатон
Лични податоци
Цело имеКристофер Сатон
ПрекарCJ
Роден10 септември 1984(1984-09-10)(39 г.)[1]
Карингба, Сиднеј, Австралија
Висина1,76 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2005–2007
2008–2009
2010–2015
Кофидис
Слипстрим-Чипотл
Тим Скај
Значајни победи
Вуелта а Еспања, 1 етапа
Џиро д’Италија, 1 етапа (ТТТ)
Курне-Брисел-Курне (2011)
Хералд Сан Тур, 3 етапи
Коле-По де Лоара (2006)
Делта Тур Зеланд (2008)
Серија Заливски класик (2010)

Кристофер Сатон (англиски: Christopher Sutton; р. 10 септември 1984) — поранешен професионален друмски велосипедист од Австралија, кој возел професионално во периодот 2005-2015 за екипите Кофидис, Гармин-Слипстрим и Тим Скај.[2][3]

Роден во Карингба, предградие на Сиднеј, Нов Јужен Велс,[4] Сатон работел како столар.[1] Тој е син на велосипедскиот тренер од институтот за спорт на Нов Јужен Велс, Гери Сатон и внук на британскиот велодромски тренер, Шејн Сатон; обата поранешни професионален велосипедисти.[5] Започнал со велосипедизам на 11 години,[1] и станал професионалец во 2005, возејќи за UCI ProTour тимот Кофидис. Во сезоната 2008, Сатон потпишал со Слипстрим-Чипотл, подоцна преименуван Гармин-Чипотл-Х30. Во 2010 се преселил во новоформираниот тим Тим Скај. Моментално живее во Силванија, Нов Јужен Велс.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. Етапа 5 Серија Заливски класик
2004
1. Национален првак во бодовна трка
2005
1. Национален друмски првак под 23 години
1. Национален медисон првак
1. ГП Либерационе под 23 години
1. Копа Ромита
5. Светско друмско првенство под 23 години
2006
1. Коле-По де Лоар
2007
1. Етапа 4 Сиркут Сиклист Сарт
1. Шатору Класик де л’Индр Трофи
1. Етапа 1 Тур ду Поату Шарент
2008
1. Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
4. Краен пласман Трка околу Катар
2009
2. Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 4
2. Краен пласман Трка околу Британија
1. Етапа 1 [6]
2010
1. Краен пласман Серија Заливски класик
1. Етапа 3 Бриксија
1. Етапа 6 Тур Даун Андер
2. Даун Андер Класик
4. Друмска трка, Игри на Комонвелтот
2011
1. Курне-Брисел-Курне
1. Етапа 2 Вуелта а Еспања
3. Краен пласман Тур де Валони-Пикард
1. Етапа 2
10. Париз-Бурж
2013
9. Ле Самин
9. Класик РајдЛондон-Сари
2014
1. Критериум Јапонски куп
4. Даун Андер Класик
2015
4. Даун Андер Класик

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Australia Cycling Profile“. Архивирано од изворникот на 2012-02-13. Посетено на 2012-03-19.
  2. „Team Sky | Team Sky 2016 squad confirmed“. Архивирано од изворникот на 28 септември 2015. Посетено на 28 септември 2015.
  3. „Sky Procycling (SKY) – GBR“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-04. Посетено на 13 January 2013.
  4. 4,0 4,1 „Garmin-Chipotle Pro Team / Крис Сатон“. Garmin-Slipstream Pro Cycling Team. Архивирано од изворникот на 2008-07-02. Посетено на 2012-03-19.
  5. Clarence St Cyclery Cup – NE[мртва врска] 27 ноември 2004
  6. „Сатон победи на првата етапа од Трката околу Британија“. Cycling Weekly. 2009-09-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]