Вахид Халилхоџиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вахид Халилхоџиќ
Vahid Halilhodžić
Халилхоџиќ како тренер на Алжир
против Ерменија во 2014
Лични информации
Целосно име Вахид Халилхоџиќ[1]
Датум на раѓање 15 мај 1952(1952-05-15)(71 г.)
Место на раѓање Јабланица, СФР Југославија
Висина 1,82 m
Положба центарфор
Младинска кариера
0000–1968 Турбина Јабланица
1968–1971 ФК Вележ
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
1971–1981 ФК Вележ 207 (103)
1971–1972НК Неретва (позајмица) 18 (8)
1981–1986 ФК Нант 163 (93)
1986–1987 ФК Париз Сен Жермен 18 (8)
Вкупно 406 (211)
Меѓународна кариера
1975–1978 Југославија П21 12 (12)
1976–1985 Југославија 15 (8)
Тренерска кариера
1990–1992 ФК Вележ
1993–1994 ФК Бове Оаз
1997–1998 Раџа Казабланка
1998–2002 ФК Лил
2002–2003 ФК Рен
2003–2005 ФК Париз Сен Жермен
2005–2006 Трабзонспор
2006 ФК Итихад
2008–2010 Брегот на Слоновата Коска
2010–2011 ГНК Динамо Загреб
2011–2014 Алжир
2014 Трабзонспор
2015–2018 Јапонија
2018–2019 ФК Нант
2019– Мароко
*Клупски домашни лигашки настапи и голови

Вахид Халилхоџиќ (роден на 15 октомври 1952 во Јабланица) — поранешен фудбалер на Југославија и репрезентативец од Босна и Херцеговина, кој играл на позицијата центарфор,[2] и денешен фудбалски тренер . Настапувал за Вележ од Мостар и француските клубови Нант и Пари Сен Жермен.

Фудбалска кариера[уреди | уреди извор]

Халилхоџиќ започнал да игра фудбал во ФК Турбина, во неговиот роден град, а потоа се преселил во Мостар и започнал да игра во младинската екипа на Вележ во 1969 година. Во Вележ станал првотимец во сезоната 1972/73 и се развил во ефикасен водач на нападот, и во неговиот дрес постигнал 106 голови на 206 прволигашки натпревари. Како член на Вележ, тој го освоил Фудбалскиот куп на Југославија во 1981 година . За Вележ одиграл вкупно 376 натпревари и постигнал 253 голови.

Од есента 1981 година играл за францускиот прволигаш ФК Нант, со кого во сезоната 1982/83 го освоил Француското првенство и бил најдобар стрелец на лигата со 27 голови.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Покрај 12 одиграни натпревари и исто толку голови постигнати за младата репрезентација на Југославија (1975-1978), тој исто така одиграл 15 натпревари и постигнал 8 гола за најдобрата селекција на Југославија. Дебито го имал на 19 јуни 1976 година во натпревар против Холандија (2: 3) на завршниот турнир на Купот на нации во Загреб, а последен пат играл на 3 април 1985 година против Франција (0: 0) во Сараево, квалификувајќи се за Светскиот куп во 1986 година .

Тренер[уреди | уреди извор]

Успеси и признанија[уреди | уреди извор]

Како играч[уреди | уреди извор]

  • 1981 година - победник на Југословенскиот куп (Вележ)
  • 1983 година - Шампион на Франција (Нант)
  • 1983 и 1985 година - најдобар стрелец на Франција (Нант)

Како тренер[уреди | уреди извор]

  • 1997 година - бил победник во африканската Лига на шампиони.
  • 1998 - Шампион на Мароко (Раџа Казабланка)
  • 2004 година - Победник на францускиот куп (ПСЖ) [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Décret du 13 juillet 2004 portant promotion et nomination“ [Decree of 13 July 2004 on promotion and appointment]. Journal Officiel de la République Française (француски). 2004 (162): 12697. 14 July 2004. PREX0407466D. Посетено на 26 August 2019.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Вахид Халилхоџић“. Архивирано од изворникот на 2009-12-08. Посетено на 2019-11-26.
  3. Elfenbeinküste entlässt Trainer Halilhodzic‎