Ентони Џошуа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ентони Олувафеми Оласени Џошуа — британски професионален боксер. Тој во моментов е светски шампион во тешка категорија, носител на ремените ИБФ (2016), ВБА и ИБО (април 2017 година). Како аматер, тој ја претставуваше Велика Британија на Олимписките игри во 2012 година, каде што освои златен медал во категорија супер-тешка категорија; тој исто така ја претставуваше Англија на Светскиот куп 2011, каде освои сребро.

Во мај 2017 година, Џошуа беше рангиран како најдобар боксер во тешка категорија во светот од страна на Одборот за рангирање за транснационални боксери и BoxRec. Исто така, фактот дека 100% од борбите беа добиени со нокаут зборува за неговиот успех. Ентони Џошуа досега има 23 професионални борби, 22 победи и 1 пораз.