Прејди на содржината

Ласло Фазекаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унгарија Ласло Фазекаш
Лични податоци
Полно име Ласло Фазекаш
Роден на 15 октомври 1947(1947-10-15)(76 г.)
Роден во Будимпешта, Унгарија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција напаѓач
Број 7
Младинска кариера
1959–1964 Ујпешт Дожа
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1965–1980
1980–1984
1984–1985
Ујпешт Дожа
Ројал Антверпен
Сан Труиден
408
105
28
(251)
(34)
(10)
Вкупно 541 (295)
Репрезентација
1968–1983 Унгарија Унгарија 92 (24)
Тренер на екипи
1985–1986 Расинг Џет Брисел
1986–1988 Ендрахт Алст
1988–1990 Харелбеке
1990–1992 Ендрахт Алст
1992–1994 Унион Сан Жилуаз
1994–1995 Унгарија (помошник тренер)
1995–1996 Ројал Антверпен
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 26 ноември 2017
Олимписки медали
Натпреварувач за  Унгарија
Фудбал (мажи)
Златен медал - прво место Meксико Сити 1968 т.н.
Ласло Фазекаш (р. 15 октомври 1947 во Будимпешта) — бивш унгарски фудбалер, освојувач на златен олимписки медал во фудбал, фудбалски работник и тренер.[1] Во 1960-тите и 1970-тите години Ласло Фазекаш со тимот на Ујпешт Дожа го има освоено унгарското првенство седум пати по ред што претставува рекорд кој сè уште не е надминат. Тој има освоено и сребрена копачка како втор најдобрар стрелец во Европа 1979-80 сезона и има освоено златен медал на Летните олимписки игри во Meксико Сити 1968 година. Денеска тој живее во Шотен, предградие на Антверпен во Белгија. Има три ќерки, Лили, Ева и Каролин кои исто така живеат во Белгија. Моментално се занимава со спортски маркетинг.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]


Ласло Фазекаш ја почнал својата клупска кариера во младинските категории на Ујпешт Дожа. Тој се само-развивал како играч и на неговиот 18-ти роденден почнал да тренира со првиот тим. Со негова помош тимот ги достигнал најдобрите резултати во историјата на клубот освојувајќи 9 титули унгарски шампион од кои 7 биле по ред. За сите години додека бил играч на Ујпешт Дожа, успеал да запише 408 настапи во унгарското првенство. Трипати по ред бил најдобар стрелец и тоа 1976, 1978, и 1980 година кога ја освоил и сребрената копачка.[2]

По втората светска војна, Ласло Фазекаш бил втор фудбалер од Унгарија кој заиграл во странство по Ласло Балинт. Неговата водечка улога на теренот и неговите достигнувања во унгарскиот фудбал му донеле можност на 33 годишна возраст[3] да се опроба во белгискиот тим Ројал Антверпен. По четири-годишно играње во Белгија, Ласло Фазекаш се смета за еден од трите најдобри играчи на тимот на Ројал Антверпен на сите времиња. Тој ја завршил својата кариера во тимот на Сан Труиден 1985 година.[4]

Репрезентација[уреди | уреди извор]


Помеѓу 1968 и 1983 година, Ласло Фазекаш има соберено 92 настапи и има дадено 24 гола за унгарската репрезентација. Гледано според настапите за репрезентацијата, со 92 настапи, се наоѓа на шестото место на вечната листа зад играчи како што се голманот Габор Кираљ и одличните Јожеф Божик и во поново време Золтан Гера, Роланд Јухас и Балаш Џуџак. Во 1968 година на олимпијадата во Град Мексико го освоил златниот медал со унгарската репрезентација. Настапувал на две светски првенства во Аргентина 1978 година и во Шпанија 1982 година. Во последните натпревари кои ги играл големиот Фазек за репрезентацијата на Унгарија, постигнал 2 гола на мечот против Ел Салвадор во победата од 10-1 а потоа во последниот натпревар на светското првенство 1982 година против репрезентацијата на Белгија голманот на белгијанците Жан-Мари Пфаф ја прекинал неговата голгетерска серија, додека натпреварот завршил со резултат 1-1. Меѓутоа, по завршетокот на светското првенство на 27 март 1983 година Ласло Фазекаш сепак одиграл уште еден натпревар за репрезентацијата на Унгарија во квалификациите за европско првенство против репрезентацијата на Луксембург каде што победиле со 6-2. Тоа воедно бил и прошталниот натпревар.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]


Неговата тренерска кариера се одвивала единствено во странство и тоа во Белгија додека во домашното првенство неговото име неколкупати се доведувало во прашање за преземање на тимот на Ујпешт и репрезентацијата на Унгарија меѓутоа тоа никогаш не било остварено освен во 1994 година кога добил мала роља како помошник тренер кога прв тренер бил неговиот поранешен соиграч од унгарската репрезентација Мисољ Калман.

Јас не разбирам зошто структурата на Баерн Минхен не се примени и кај нас во Унгарија. Кога ги гледам баварците, тогаш го гледам Бекенбауер како претседател, а покрај него седи Румениге како член на одборот. На клупата го гледам Ули Хенес како тренер а веднаш до него седи Сеп Маер. Мислам дека не е возможно слична постава да видам дома. Како и да е мислим дека илјадниците фудбалски навивачи од Унгарија заслужуваат да видат моќна репрезентација која користи фудбалски совети од поранешни успешни фудбалери.

Ласло Фазекаш (2003 г.)

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Ујпешт Ујпешт

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Унгарија Унгарија

Поединечни[уреди | уреди извор]

Статистика[уреди | уреди извор]

Репрезентативни настапи и голови[уреди | уреди извор]

Унгарија Унгарија
# Датум Стадион Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Време (голови, замени)
1 4-ти мај 1968 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 0
СССР Советски Сојуз Квалификации за европско првенство
-
13-ти октомври 1968 Халиско стадион, Гвадалахара, Мексико Унгарија Унгарија
4 – 0
Ел Салвадор Ел Салвадор Олимпијада група Ц
-
51' 54'
15-ти октомври 1968 Халиско стадион, Гвадалахара, Мексико Унгарија Унгарија
2 – 2
Гана Гана Олимпијада група Ц
-
69'
17-ти октомври 1968 Халиско стадион, Гвадалахара, Мексико Унгарија Унгарија
2 – 0
Израел Израел Олимпијада група Ц
-
20-ти октомври 1968 Халиско стадион, Гвадалахара, Мексико Унгарија Унгарија
1 – 0
Гватемала Гватемала Олимпијада четвртфинале
-
22-ри октомври 1968 Ацтека стадион, Град Мексико, Мексико Унгарија Унгарија
5 – 0
Јапонија Јапонија Олимпијада полуфинале
-
26-ти октомври 1968 Ацтека стадион, Град Мексико, Мексико Унгарија Унгарија
4 – 1
Бугарија Бугарија Олимпијада финале
-
2 25-ти мај 1969 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 0
Чехословачка Чехословачка Квалификации за светско првенство
-
52'
3 14-ти септември 1969 Летна стадион, Прага, Чехословачка Чехословачка Чехословачка
3 – 3
Унгарија Унгарија Квалификации за светско првенство
1
45' 75'
4 24-ти септември 1969 Расунда стадион, Стокхолм, Шведска Шведска Шведска
2 – 0
Унгарија Унгарија Пријателска
-
5 22-ри октомври 1969 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
3 – 0
Данска Данска Квалификации за светско првенство
-
6 5-ти ноември 1969 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
4 – 0
Ирска Р. Ирска Квалификации за светско првенство
-
7 3-ти декември 1969 Велодром стадион, Марсеј, Франција Чехословачка Чехословачка
4 – 1
Унгарија Унгарија Квалификации за светско првенство
-
8 12-ти април 1970 ЈНА стадион, Белград, Југославија Југославија Југославија
2 – 2
Унгарија Унгарија Пријателска
1
17'
9 2-ри мај 1970 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 0
Полска Полска Пријателска
1
59'
10 16-ти мај 1970 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
1 – 2
Шведска Шведска Пријателска
1
19'
11 9-ти септември 1979 Франкен стадион, Нирнберг Западна Германија З. Германија
3 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
1
30'
12 27-ми септември 1970 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
1 – 1
Австрија Австрија Пријателска
-
13 7-ми октомври 1970 Улевал стадион, Осло Норвешка Норвешка
1 – 3
Унгарија Унгарија Квалификации за европско првенство
-
14 15-ти ноември 1970 Св. Јакоб стадион, Базел Швајцарија Швајцарија
0 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
1
82'
15 4-ти април 1971 Пратер стадион, Виена Австрија Австрија
0 – 2
Унгарија Унгарија Пријателска
-
16 24-ти април 1971 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
1 – 1
Франција Франција Квалификации за европско првенство
-
17 19-ти мај 1971 Левски стадион, Софија, Бугарија Бугарија Бугарија
3 – 0
Унгарија Унгарија Квалификации за европско првенство
-
46'
18 22-ри јули 1971 Маракана стадион, Рио, Бразил Бразил Бразил
0 – 0
Унгарија Унгарија Пријателска
-
19 1-ви септември 1971 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 1
Југославија Југославија Пријателска
-
20 25-ти септември 1971 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 0
Бугарија Бугарија Квалификации за европско првенство
-
21 9-ти октомври 1971 Коломбе стадион, Париз, Франција Франција Франција
0 – 2
Унгарија Унгарија Квалификации за европско првенство
-
22 27-ми октомври 1971 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
4 – 0
Норвешка Норвешка Квалификации за европско првенство
-
23 14-ти ноември 1971 Та' Куали стадион, Валета, Малта Малта Малта
0 – 2
Унгарија Унгарија Квалификации за европско првенство
-
24 12-ти јануари 1972 Сантјаго Бернабеу стадион, Мадрид Шпанија Шпанија
1 – 0
Унгарија Унгарија Пријателска
-
25 29-ти март 1972 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
0 – 2
Западна Германија З. Германија Пријателска
-
26 29-ти април 1972 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
1 – 1
Романија Романија Квалификации за европско првенство
-
27 15 октомври 1972 Пратер стадион, Виена Австрија Австрија
2 – 2
Унгарија Унгарија Квалификации за светско првенство
-
72'
28 29-ти април 1973 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 2
Австрија Австрија Квалификации за светско првенство
-
29 16-ти мај 1973 Ернст Телман стадион, Карл Маркс Штат Источна Германија И. Германија
2 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
-
65'
30 13-ти октомври 1973 Паркен стадион, Копенхаген Данска Данска
2 – 2
Унгарија Унгарија Пријателска
2
5' 36'
31 21-ви ноември 1973 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
0 – 1
Источна Германија И. Германија Пријателска
-
64'
32 31-ви март 1974 ЗТЕ стадион, Залаегерсег Унгарија Унгарија
3 – 1
Бугарија Бугарија Квалификации за европско првенство
2
5' 45'
33 17-ти април 1974 Вестфален стадион, Дортмунд Западна Германија З. Германија
5 – 0
Унгарија Унгарија Пријателска
-
34 29-ти мај 1974 Состои стадион, Секешфехервар Унгарија Унгарија
3 – 2
Југославија Југославија Пријателска
1
15' 65' од (пенал)
35 28-ми септември 1974 Пратер стадион, Виена Австрија Австрија
1 – 0
Унгарија Унгарија Пријателска
-
36 13-ти октомври 1974 Мунисипал стадион, Луксембург Луксембург Луксембург
2 – 4
Унгарија Унгарија Квалификации за европско првенство
-
37 30-ти октомври 1974 Ниниан Парк стадион, Кардиф Велс Велс
2 – 0
Унгарија Унгарија Квалификации за европско првенство
-
38 10-ти ноември 1974 Јуриј Гагарин стадион, Софија Бугарија Бугарија
0 – 0
Унгарија Унгарија Пријателска
-
71'
39 4-ти декември 1974 Тисалигети стадион, Шолнок Унгарија Унгарија
1 – 0
Швајцарија Швајцарија Пријателска
1
42' од (пенал)
40 26-ти март 1975 Парк на принцовите стадион, Париз Франција Франција
2 – 0
Унгарија Унгарија Пријателска
-
41 7-ми мај 1975 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 0
Бугарија Бугарија Олимписки квалификации
1
25' од (пенал) 53'
42 10-ти август 1975 Азади стадион, Техеран, Иран Иран Иран
1 – 2
Унгарија Унгарија Пријателска
-
43 24-ти септември 1975 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 1
Австрија Австрија Квалификации за европско првенство
-
44 8-ми октомври 1975 Виѕев стадион, Лоѓ, Полска Полска Полска
4 – 2
Унгарија Унгарија Пријателска
-
45 15-ти октомври 1975 Пасиенки стадион, Техелни поле Чехословачка Чехословачка
1 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
-
46'
46 19-ти октомври 1975 Рохонци ут стадион, Сомбатхељ Унгарија Унгарија
8 – 1
Луксембург Луксембург Квалификации за европско првенство
-
4-ти февруари 1976 Ацтека стадион, Град Мексико Мексико Мексико
4 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
-
од (пенал)
9-ти февруари 1976 Кускатлан стадион, Сан Салвадор Ел Салвадор Ел Салвадор
1 – 2
Унгарија Унгарија Пријателска
-
47 27-ми март 1976 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 0
Аргентина Аргентина Пријателска
1
34'
48 17-ти април 1976 Градски стадион, Бања Лука Југославија Југославија
0 – 0
Унгарија Унгарија Пријателска
-
49 30-ти април 1976 Олимписки стадион, Лозана Швајцарија Швајцарија
0 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
1
43'
50 22-ри мај 1976 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
1 – 0
Франција Франција Пријателска
-
51 26-ти мај 1976 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
1 – 1
СССР Советски Сојуз Пријателска
-
52 12-ти јуни 1976 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 0
Австрија Австрија Пријателска
-
53 8-ми септември 1976 Расунда стадион, Стокхолм, Шведска Шведска Шведска
1 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
-
54 22-ри септември 1976 Фридрих Лудвиг Јан Спортпарк, Берлин Источна Германија И. Германија
1 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
1
27'
55 9-ми октомври 1976 Апостолос Николаидис стадион, Атина Грција Грција
1 – 1
Унгарија Унгарија Квалификации за светско првенство
-
56 9-ти февруари 1977 Национал стадион, Лима, Перу Перу Перу
3 – 2
Унгарија Унгарија Пријателска
-
70'
57 22-ри февруари 1977 Куаутемок стадион, Пуебла Мексико Мексико
1 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
-
55'
58 27-ми февруари 1977 Ла Бомбонера стадион, Буенос Аирес Аргентина Аргентина
5 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
-
46'
59 15-ти март 1977 Азади стадион, Техеран, Иран Иран Иран
0 – 2
Унгарија Унгарија Пријателска
1
27' 46'
60 27-ми март 1977 Хосе Рико Перес стадион, Аликанте Шпанија Шпанија
1 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
-
61 13-ти април 1977 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 1
Полска Полска Пријателска
-
72'
62 30-ти април 1977 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 1
СССР Советски Сојуз Квалификации за светско првенство
-
80'
63 18-ти мај 1977 Борис Пајчадзе стадион, Тбилиси СССР С. Сојуз
2 – 0
Унгарија Унгарија Квалификации за светско првенство
-
79'
64 28-ми мај 1977 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
3 – 0
Грција Грција Квалификации за светско првенство
1
84' 88'
65 5-ти октомври 1977 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
4 – 3
Југославија Југославија Пријателска
-
66 12-ти октомври 1977 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
3 – 0
Шведска Шведска Пријателска
-
67 29-ти октомври 1977 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
6 – 0
Боливија Боливија Квалификации за светско - плеј-оф
-
69'
68 9-ти ноември 1977 Летна стадион, Прага Чехословачка Чехословачка
1 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
-
63'
69 30-ти ноември 1977 Ернандо Силес стадион, Ла Пас Боливија Боливија
2 – 3
Унгарија Унгарија Квалификации за светско - плеј-оф
-
69'
70 15-ти април 1978 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 1
Чехословачка Чехословачка Пријателска
-
70'
71 24-ти мај 1978 Вембли стадион, Лондон Англија Англија
4 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
-
46'
72 6-ти јуни 1978 Х.М.Минеља стадион, Мар дел Плата, АРГ Италија Италија
3 – 1
Унгарија Унгарија Светско првенство - групна фаза
-
46'
73 28-ми март 1979 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
3 – 0
Источна Германија И. Германија Пријателска
-
54'
74 4-ти април 1979 Сласк стадион, Хожов Полска Полска
1 – 1
Унгарија Унгарија Пријателска
-
72'
75 2-ри мај 1979 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
0 – 0
Грција Грција Квалификации за европско првенство
-
76 26-ти март 1980 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 1
Полска Полска Пријателска
1
3'
77 30-ти април 1980 Локомотива стадион, Каса Чехословачка Чехословачка
1 – 0
Унгарија Унгарија Пријателска
-
78 15-ти април 1981 Луис Казанова стадион, Валенсија Шпанија Шпанија
0 – 3
Унгарија Унгарија Пријателска
-
77'
79 28-ми април 1981 Алменд стадион, Луцерн Швајцарија Швајцарија
2 – 2
Унгарија Унгарија Квалификации за светско првенство
-
80 13-ти мај 1981 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
1 – 0
Романија Романија Пријателска
1
18'
81 20-ти мај 1981 Улевал стадион, Осло Норвешка Норвешка
1 – 2
Унгарија Унгарија Квалификации за светско првенство
-
82 6-ти јуни 1981 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
1 – 3
Англија Англија Квалификации за светско првенство
-
62'
83 23-ти септември 1981 23 Август стадион, Букурешт Романија Романија
0 – 0
Унгарија Унгарија Квалификации за светско првенство
-
84 14-ти октомври 1981 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
3 – 0
Швајцарија Швајцарија Квалификации за светско првенство
1
59'
85 31-ви октомври 1981 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
4 – 1
Норвешка Норвешка Квалификации за светско првенство
1
79'
86 18-ти ноември 1981 Вембли стадион, Лондон Англија Англија
1 – 0
Унгарија Унгарија Квалификации за светско првенство
-
46'
87 24-ти март 1982 Народен стадион, Будимпешта Унгарија Унгарија
2 – 3
Австрија Австрија Пријателска
-
57'
88 15-ти јуни 1982 Нуева стадион, Елче, ШПА Унгарија Унгарија
10 – 1
Ел Салвадор Ел Салвадор Светско првенство - групна фаза
2
24' 54'
89 18-ти јуни 1982 Хосе Рико Перес стадион, Аликанте, ШПА Аргентина Аргентина
4 – 1
Унгарија Унгарија Светско првенство - групна фаза
-
46'
90 22-ри јуни 1982 Нуева стадион, Елче, ШПА Белгија Белгија
1 – 1
Унгарија Унгарија Светско првенство - групна фаза
-
91 6-ти октомври 1982 Парк на принцовите стадион, Париз Франција Франција
1 – 0
Унгарија Унгарија Пријателска
-
85'
92 27-ми март 1983 Мунисипал стадион, Луксембург Луксембург Луксембург
2 – 6
Унгарија Унгарија Квалификации за европско првенство
-
63'
Вкупно
92
Настапи
24
Гола

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ласло Фазекаш“. footballdatabase.
  2. „Ласло-Фазекаш-статистички-податоци“. sports-reference. Архивирано од изворникот на 2020-04-18. Посетено на 2017-11-27.
  3. „Ласло-Фазекаш-33“. upclosed.[мртва врска]
  4. „Ласло-Фазекаш-податоци-Ројал-Антверпен“. alchetron.