Ласло Будаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ласло Будаи
Лични информации
Целосно име Ласло Будај
Положба крило

Ласло Будаи (унгарски: László Budai, 19 јули 1928 - 2 јули 1983), исто така познат како Ласло Беднарик или Будаи Втори , бил поранешен унгарски фудбалер и тренер. Будаи е роден во Будимпешта и играл како играч од средниот ред и напред за Ференцварош, Хонвед и Унгарија . Во текот на 1950-ти бил член на легендарниот унгарска репрезентација познат како „Моќни Унгарци“. Други членови на тимот се Ференц Пушкаш, Золтан Цибор, Шандор Кочиш и Жозеф Бошик. Стадионот на Ракошпалотаи бил именуван по него.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

За време на неговата кариера, Будаи освоил четири титули на Унгарската лига. Првиот од нив го освоил во Ференцварош во 1949 година, каде што беа вклучени и неговите соиграчи Золтан Цибор и Шандор Кочиш. Во јануари 1949 година, кога Унгарија станала комунистичка држава, Ференцварош се сметале за несоодветни да станат армиски или полициски клуб поради своите десничарски и националистички традиции. Наместо тоа, тие биле преземени од страна на Едос, здружение за храна и нивните најдобри играчи, меѓу кои и Будаи, Цибор и Кочиш биле ангажирани во армискиот тим Хонвед. Додека бил во Хонвед, Будаи освоил уште три титули во лигата и Купот Митропа .

Унгарска репрезентација[уреди | уреди извор]

Будаи го имал своето деби за Унгарија на 2 мај 1949 година во победата од 6:1 против Австрија на првенството во Средна Европа. Потоа играл уште 39 пати за Унгарија и постигнал 10 гола. Четири од овие голови биле постигнати во победата од 12-0 против Албанија на 24 септември 1950 година. Како еден од легендарните <i id="mwJQ">Моќни Унгарци</i> , тој помогнал на Унгарија да стане Олимписки Шампион во 1952 година и Средноевропски Шампиони во 1953 година. Тој, исто така, играл на страната на Унгарија, која ја поразила Англија со 6-3 на Вембли. За време на Светското првенство во ФИФА во 1954 година тој играл во групната фаза за Унгарија во победата од 9:0 против Јужна Кореја и во полуфиналето против Уругвај . Сепак, и покрај одличната изведба во вториот натпревар, тој бил отфрлен во финалето за да отстапи место за Ференц Пушкаш . Тој, исто така, бил вклучен во Унгарскиот состав за Светското првенство во 1958 година, но не играл.

Почести[уреди | уреди извор]

Унгарија

Ferencváros TC

  • Унгарски шампиони : 1
    • 1949 година

Хонвед ФК

  • Унгарски шампиони : 3
    • 1952, 1954, 1955 година
  • Митропа Куп : 1
    • 1959 година

Извори[уреди | уреди извор]

  • Зад завесата - Патувања во Источна Европа Фудбал : Џонатан Вилсон (2006) [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]