Нандор Хидегкути

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нандор Хидегкути

Нандор Хидекути (3 март 1922 - 14 февруари 2002) бил унгарски фудбалер и менаџер. Тој играл како напаѓач или напаѓачки играч од средниот ред и ја поминал поголемиот дел од својата кариера во МТК Унгарија ФК . Во текот на 1950-те, тој исто така бил клучен член на Унгарскиот национален тим познат како Златен тим . Во 1953 година, играјќи како длабоко во центарот на нападот, тој постигнал хет-трик за Унгарија со кој ја совладал Англија со 6-3 на стадионот на Вембли . Хидекути успеал да ја дистрибуира топката до другите напаѓачи и предизвикал значителна конфузија во одбраната. Ова било иновација во тоа време и револуција на начинот на кој се играла играта.

Хидегкути умрел на 14 февруари 2002 година откако страдал од проблеми со срцето и белите дробови некое време пред неговата смрт. МТК Унгарија ФК го преименувал нивниот стадион во „Стадион Хидекути Нандор“ во негова чест.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Хидегкути ја започна својата кариера во ФК Електромош и Херминазеи .

Хидекути почнал да игра за МТК во 1947 година. Во 1949 година, кога Унгарија станала комунистичка држава , МТК бил преземена од тајната полиција,, а потоа клубот го променил своето име неколкупати. Првично тие станале Текстил ШЕ , потоа Башќа ШЕ , потоа Вереш Лобого ШЕ , а потоа конечно се вратил во МТК. И покрај ваквите превирања, 1950-тите години се покажале како успешна ера за клубот, а додека во МТК Хидекути, заедно со Петер Палоташ и тренерот Маргон Букови , биле пионери во длабоката позиција во центарот-напред . Со тимот во кој исто така се вклучиле Михај Лантош и Јожеф Закариаш , МТК и Хидекути освоиле три унгарски лигашки титули, а унгарскиот првенство и купот „Митропа“ . Во 1955 година, како Вереш Лобого ШЕ , тие исто така играле во првиот Европски куп . Хидегкути постигнал два гола кога го победиле РСЦ Андерлехт 10-4 во првиот круг.

Менаџерска кариера[уреди | уреди извор]

Како менаџер Хидекути тренирал клубови во Унгарија, Италија, Полска и Египет. Во 1961 година тој ја предводел ФК Фиорентина до победа во првиот Куп на Куп на Победници на Купот , победувајќи ги Ренџерс 4-1 во финалето . Со Ѓер ЕТО тој ја освоил унгарската лига во 1963 година, а потоа ги однел во полуфиналето од Европскиот куп во 1964-65 година, каде што изгубиле од Бенфика . Во Египет, Хидегкути го тренирал Ал Ахли , воведувајќи формација 5-3-2 .

За неговото однесување како играч и тренер, му била доделена наградата ФИФА за фер игра од 1993 година .

Почести[уреди | уреди извор]

Олимписки медал рекорд
Претставува   Унгарија
Машки фудбал
1952 Хелсинки Тимски натпревар

Играч[уреди | уреди извор]

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Hungary Унгарија

Клуб[уреди | уреди извор]

МТК Унгарија
  • Унгарски шампиони : 1951, 1953, 1958
  • Унгарски куп : 1952
  • Митропа Куп : 1955 година

Поединечно[уреди | уреди извор]

  • Играч на годината на Унгарската фудбалска федерација : 1953 [1]
  • Фудбалски тим на Светското првенство во фудбал : 1954

Менаџер[уреди | уреди извор]

ACF Fiorentina
  • Европски Куп на Победнички Куп : 1961
Гиори ЕТО ФК
Ал-Али [2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hungarian football players of the Year“. Посетено на 24 September 2015.
  2. „كيف تبني فريقاً للأهلي ؟ حقائق وتاريخ.. هيديكوتي وتلامذة أصبحوا أساتذة – الأهلي.كوم“.
  3. „إنفوجرافيك.. هيديكوتي.. صانع الذهب في الأهلي“.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Зад завесата - Патувања во Источна Европа Фудбал : Џонатан Вилсон (2006)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]