Ули Хенес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ули Хенес
Uli Hoeneß 2503.jpg
Ули Хенес во 2013
Лични податоци
Полно име Улрих Хенес
Роден на 5 јануари 1952 (1952-01-05) (71 г.)
Роден во Улм, Западна Германија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција Напад
Младинска кариера
1959–1965 ФК Улм
1965–1970 ФК Улм 1846
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1970–1979 Бајерн Минхен 239 (86)
1978–1979ФК Нирнберг (позајмен) 11 (0)
Вкупно 250 (86)
Репрезентација
1968–1970 Младински тим на Западна Германија 17 (5)
1969–1972 Аматерска репрезентација на Западна Германија 22 (3)
1971–1973 Западна Германија до 21 година 2 (1)
1972–1976 Западна Германија 35 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Ули Хенес — поранешен германски фудбалер и претседател на фудбалскиот клуб Бајерн Минхен од Минхен.

Животопис[уреди | уреди извор]

Во март 2014 година, судот во Минхен го осудил Хенес на казна затвор во траење од 3,5 години поради затајување данок во седум случаи, во износ од 27,2 милиони евра. Претходно, обвинителот побарал казна од 5,5 години, додека неговите адвокати се залагале судот да го земе предвид фактот дека Хенес сам се пријавил и, оттука, да го осуди само на условна казна.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Хенес осуден на 3,5 години затвор", Дневник, година XVIII, број 5415, петок,14 март 2014, стр. 25.