Слободан Селениќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слободан Селениќ
Slobodan Selenić
Спомен плоча на куќата во која живееше Селениќ
Роден(а)7 јуни 1933(1933-06-07)
Пакрац, Кралство Југославија
Починал(а)27 октомври 1995(1995-10-27) (возр. 62)
Белград, ФР Југославија
НационалностСрбин
Алма матерФакултет за драмски уметности, Универзитет за уметности во Белград
ЗанимањеУниверзитетски професор, писател
НаградиНинова награда, Стеријна награда

Слободан Селениќ е роден во Пакрац на 7 јуни 1933 година. починал во Београд на 27 октомври 1995 година, бил современо српски писател и критичар. Бил автир на романи, драми и театарска критика. Бил дописен член на САНУ[1] и добитник на многу награди, меѓу кои НИН-ова награда во 1980 година за романот Пријатели. Работел како редовен професор на Факултетот за драмски уметности во Белград каде што предавал драматургија на 20-от век.

Според неговиот истоимен роман, снимен е филм Убиство со предумисла во 1995 година. А во следната 1996 година филмуван е и неговиот роман „Татковци и отци“ под ист наслов.


Најпознати дела[уреди | уреди извор]

 • Мемоари на Перо Сакатиот (1968)
 • Писмо глава (1972)
 • Пријатели (1980)
 • Татковци и отци (1985)
 • Тимор мортис (1989)
 • Убиство со предумисла (1993)

Награди[уреди | уреди извор]

 • Октомвриска награда на Белград, 1969 година;
 • НИН-ова награда, 1980.
 • Награда на Народната библиотека на Србија, 1981 година;
 • Награда „Меша Селимовиќ“, 1989 година;
 • Награда на Народната библиотека на Србија, 1995 година;
 • Посмртна награда за сценарио за филм Убиство со предумисла, 1996 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.sanu.ac.rs/Clanstvo/IstClan.aspx?arg=1255,