Иги Азејлија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аматест Амилија Кели
Роден(а)1990
Сиднеј, Австралија
ПотеклоАвстралија
Жанровихип-хоп, популарна музика ,поп-музика
Занимањапејачка
Инструментивокал
Период на активност2011 –сѐ уште
СоработнициКарди Би

Аматест Амилија Кели позната под прекарот Иги Азејлија е австралиска хип-хоп пејачка.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

  • The New Classic (2014)
  • In My Defense (2019)
  • End of an Era (2021)

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Pu$$y 2011. Falkon
My World 2011. Alex/2Tone
The Last Song 2012. Бел Сото
I Think She Ready 2012.
Murda Bizness 2012. 3 Little Digs, Alex/2Tone
Bac 2 Tha Future (My Time) 2012. Бел Сото
Work 2013. Jonas & François
Slo. 2013. Rankin
Bounce 2013. BRTHR
Change Your Life 2013. Jonas & François
No Mediocre 2014.
Fancy 2014. Director X
Black Widow 2014. Director X,Иги Азејлија
Trouble 2015. Director X,Иги Азејлија
Pretty Girls 2015. Cameron Duddy,Иги Азејлија
Team 2016. Fabien Montique
Mo Bounce 2017. Lil Internet
Switch 2017. Том Кер
Savior 2018. Колин Тили
Kream 2018. Колин Тили
Sally Walker 2019. Колин Тили
Started 2019. Колин Тили
Fuck It Up 2019. Колин Тили
Lola 2019. Том Кер,Иги Азејлија
Sip It 2021. Том Кер,Иги Азејлија
Brazil 2021.
Iam the Stripclub 2021.
Money Come 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]