Карди Би

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карди Би
Родено имеБелкалис Марленис Алманзар
Роден(а)1992
Бронкс,Њујорк
Потекло САД
Жанровихип-хоп, популарна музика ,поп-музика
Занимањапејачка
Инструментивокал
Период на активност2015 –сѐ уште
СоработнициSaweetie,Megan Thee Stallion
Карди Би во 2019
Карди Б зад сцената на 2018 Jingle Ball

Белкалис Марленис Алманзар (родена на 11 октомври 1992 година),по професија позната како Карди Б, е американски рапер. Родена и израсната во Њујорк, таа стана славна личност на Интернет постигнувајќи популарност на Vine и Instagram. Од 2015 до 2017 година, таа се појави како редовен член на глумечката екипа во реалити телевизиската серија VH1 Love & Hip Hop: New York, која ја прикажува нејзината потрага по нејзините музички аспирации. Таа објави две микс-тепи - Gangsta Bitch Music, Vol. 1 (2016) и Vol. 2 (2017), пред да потпише со Атлантик Рекордс во февруари 2017 година. Карди Б е позната по нејзиниот агресивен тек и искрените стихови, кои добија пофалби од критиката. Таа е највисоко сертифицираната жена раперка на сите времиња на рангирањето на RIAA за врвни уметници (дигитални синглови), а исто така се појавува меѓу десетте највисоко сертифицирани женски изведувачи. Таа е раперка со најмногу песни со милијарда стримови на Spotify, каде што го има и најстримуваниот женски рап албум, и е првиот водечки изведувач кој го предводи инаугуративниот Billboard Global 200.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

  • Invasion of Privacy (2018)

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Cheap Ass Weave 2015. Ренел Џоли
Foreva 2016. Picture Perfect
Washpoppin 2016. Picture Perfect
Look At Me 2016. Benji Filmz
La Modelo 2017. Нуно Гомес
No Limit (Remix) 2017. Daniel Cz
Red Barz 2017. Benji Filmz
Lick" (Remix) 2017. Mazi O
Pull Up 2017. Benji Filmz
Bodak Yellow 2017. Picture Perfect
MotorSport 2017. Bradley,Pablo,Quavo
Bartier Cardi 2018. Петра Колинс
Finesse (Remix) 2018. Бруно Марс,Флорент Декард
Backin' It Up 2018. Kid Art
Be Careful 2018. Џора Франциз
Taki Taki 2018. Колин Тили
I Like It 2018. Еиф Ривера
Mi Mami 2018. Фернандо Луго
Ring 2018. Мајк Хо
Money 2018. Џора Франциз
Please Me 2019. Бруно Марс,Флорент Декард
Twerk 2019. Daps,Сара Лакомбе
Thotiana (Remix) 2019. Кол Бенет
Press 2019. Џора Франциз,Карди Би
Clout 2019. Даниел Расел
Wish Wish 2019. Еиф Ривера
Writing on the Wall 2019. Myles Whittingham,French Montana
Yes 2019. Еиф Ривера
WAP 2020. Колин Тили
Me Gusta 2020. Даниел Расел
Up 2021. Tanu Muino
Rumors 2021. Tanu Muino
No Love 2022.
Hot Shit 2022.
Put It On Da Floor Again 2023.
JEALOUSY 2023.
Bongos 2023.
Like What (Freestyle) 2024. Offset
Enough (Miami) 2024.
Puntería 2024.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]