Чарлс Рени Мекинтош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чарлс Рени Мекинтош
Charles Rennie Mackintosh.jpg
Чарлс Рени Мекинтош во 1893
Роден(а)7 јуни 1868
Глазгов, Шкотска, Велика Британија
Починал(а)10 декември 1928
Лондон, Англија, Велика Британија
НационалностШкотланѓанец
ЗданијаThe Lighthouse ("Светилникот") - поранешно седиште на Глазгов Хералд

Глазговска школа за уметности
Хил Хаус, Хеленсбург
Willow Tearooms, Глазгов

Scotland Street School, Глазгов

Чарлс Рени Мекинтош (англиски: Charles Rennie Mackintosh) — шкотски архитект, дизајнер, графичар и сликар.

Со својата сопруга Маргарет Макдоналд Мекинтош, нејзината сестра Франсес Макдоналд Макнер и со колегоата Џејмс Херберт Макнер ја основал групата The Four (четворка), која имала големо влијание врз развојот на уметноста и архитектурата и извршила пресудно влијание врз Глазговската школа за уметност (Glasgow School of Art) - пионерска школа на подрачјето на применетата уметност и дизајнот.

Тој бил дизајнер во Движењето за уметности и занаети, и исто така, главен експонент на движењето Ар Нуво во Обединетото Кралство. Имал значајно влијание врз дизајнот во Европа и се смета за еден од основоположниците на современиот дизајн.

Галерија[уреди | уреди извор]