Фридрих Хелдерлин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фридрих Хелдерлин (германски: Friedrich Hölderlin) (20 март 1770, Лауфен на Некар, Германија - 7 јуни 1843, Тибинген, Германија) - германски поет.

Портрет на Хелдерлин, дело на Франц Карл Хајмер

Биографија[уреди | уреди извор]

Гробот на Хелдерлин

Творештво[уреди | уреди извор]

Дел од делото „An die Madonna“, напишано со ракописот на Хелдерлин.

Влијание[уреди | уреди извор]

Хледерлин извршил непосредно влијание или претставувал инспирација за бројни поети. Така, неговто име го носи една песна на српскиот поет Миодраг Павловиќ.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miodrag Pavlović, Izabrane pesme. Beograd: Rad, 1979, стр. 102-104.