Прејди на содржината

Ханс Арп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ханс Арп
Фотографија на Ханс Арп, публикувана во De Stijl, (јануари 1926 година)
Роден(а)Стразбур, Германија
Починал(а)Базел, Швајцарија
НационалностГерманско-Француско
ОбразованиеАкадемија Јукијан
Познат(а) поВајар, поет, сликар
СопружникСофија Таубер-Арп

Ханс Арп (Hans Arp), познат и како Жан Арп бил германско-француски сликар, вајар и поет, роден на16 септември 1887 година, а починал на7 јуни 1966 година, бил познат како соработник во групата на дадаисти и надреалисти и пред сè како приврзаник на апстрактна уметност, при што изворите биле во елементарните, природни форми.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ханс Арп е роден како син на производител на цигари во Стразбур кој тогаш ѝ припаѓал на Германија. Живеел во германско – француска средина и потполно ги запознал двата јазици. Како младич бил фасциниран од поезијата на романтичарите.

Од 1904-1908 година студирал сликарска уметност во Вајмар и во Париз на академијата Јулијан. Од 1909 година живеел в Швајцарија и пишувал поезија. Во 1912 година се сретнал до сликарит slikarom Василиј Кандински[1] во Минхен и станал член на групата „Синиот јавач“ (Der blaue Reiter|el). Од таа година започнува неговата соработка со Пол Кле и со списанието „Напред“ (Der Sturm|el).Од 1916 година соработувал со дадаистите во Цирих a 1918-1919 година во Келн со Макс Ернст. Од 1922 година живеел наизменично во Цирих и Париз. Таа година се оженил со Софија Таубер, уметничка со која правел големи колажи на геометриски исечоци, главно под нејзино влијание.

Неговите скулптури можат да се сфатат како органска апстракција и често се нарекуваат биоморфни, бидејќи делумно потсетуваат на делови на билки или човечкото тело.

Во 1943 година му починала сопругата, а во почеток на педесеттите години заминал во САД каде проектирал големи пластики на универзитетот во Харвард и Каракас, како и за зградата на УНЕСКО во Париз.

Починал во Базел во 1966 година.

Дела[уреди | уреди извор]

  • 1916 —илустрации кон Хуселбекови "Phantastische Gebete"
  • 1925 — "Уметнички пронајдоци", Со Ел Лисицки
  • 1946 — поетска збирка "Воздушна престолнина"
  • 1948 — монографија "On my way"
  • 1952 — Поетска збирка "Доништа и планови"
  • 1953 — "Славните соништа и црни ѕвезди"
  • 1953 — "Раскубани срца"

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Russell, John (10 August 1986). "Jean Arp – A Pioneer Worthy of Honor". The New York Times.