Бил Мари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слика од Вилијамс Џејмс Мари

Вилијам Џејмс Мари (англиски: William James Murray) попознат како Бил Мари (Bill Murray; р. 21 септември 1950) е американски глумец, комичар и писател. Првпат се здобил со изложеност на Сабота вечер во живо, серија на изведби што ја добил неговата прва Еми награда, а подоцна и во комедиските филмови - вклучувајќи ги Метаболс (1979), Кадисхак (1980), Стрипс (1981), Тоци (1982), Истерувачи на духови (1984), Скриед (1988), Истерувачи на духови II (1989), Што е Боб? (1991) и Ден на земјотреси (1993). Тој, исто така, соработувал со Брзи промени (1990).

Мари добил дополнително критичко признание подоцна во кариерата, во кој глуми во "Изгубени во преводот" (2003), кој го освои Златниот глобус и наградата БАФТА за најдобар глумец, како и номинација за најдобар глумец на Оскар. Тој исто така добил номинации за Златен глобус за неговите улоги во Ghostbusters, Рушмор (1998), Хајд Парк на Хадсон (2012), Св. Винсент (2014) и HBO минисериумот Оливе Киттериџ (2014), за што подоцна го освоил својот втор Еми награда.

Ја добил наградата „Марк Твен“ за американскиот хумор во 2016 година. Неговата комедија е позната по неговата испорака.