Јуриј Лужков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јуриј Лужков
Юрий Михайлович Лужков
Роден(а)21 септември 1936
Москва, Руска СФСР
Починал(а)10 декември 2019
Минхен, Германија
НационалностРусин
ПретходникГаврил Попов
НаследникСергеј Собјанин
ПартијаКПСС (1968—1991)
Татковина — Цела Русија (1998—2001)
Единствена Русија (2001—2010)
ВераРуска Православна црква
СопружникМарина Башилова (1958–1989)
Јелена Батурина (од 1991)
ДецаМихаил, Александар, Алеона, Олга

Јуриј Михаилович Лужков (руски: Юрий Михайлович Лужков) (21 септември 193610 декември 2019) бил руски политичар, кој беше градоначалник на Москва од 1992 до 2010 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]