Сергеј Тетјухин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сергеј Тетјухин
Медали
одбојка
Натпреварувач за  Русија
Олимписки игри
Сребрен медал – второ место Сиднеј 2000 одбојка
Бронзен медал – трето место Атина 2004 одбојка
Бронзен медал – трето место Пекинг 2008 одбојка
Златен медал - прво место Лондон 2012 осбојка
Светски првенства
Сребрен медал – второ место 2007 одбојка
Европски првенства
Сребрен медал – второ место 2007 осбојка

Сергеј Јуриевич Тетјухин (руски: Сергей Юрьевич Тетюхин, роден на 25 септември 1975) — руски одбојкар.

Тој е роден во Фергана.

Сергеј Тетјухин