Вања Удовичиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вања Удовичиќ

Вања Удовичиќ (12 септември 1982) е српски политичар и поранешен професионален ватерполист. Во моментов ја извршува функцијата министер за млади и спорт во Владата на Србија од 2 септември 2013 година.

За време на славната професионална ватерполо кариера која траела 15 сезони, Удовичиќ играл за Партизан Белград, Јадран Херцег Нови, Посилипо Неапол, Про Реко, Младост Загреб и Раднички Крагуевац. Неговите најзначајни достигнувања на клупско ниво се двапати освојување на ЛЕН Евролигата со Про Реко. Првиот во 2008 година следеле уште еден во 2010 година, финалето во кое постигнале 4 гола за својот тим со што ја врати титулата во Про Реко со неговиот сонародник Филип Филиповиќ со 2 гола.

Со српската репрезентација, неговите најзабележителни достигнувања се европското злато за јуниори во 2000 година, златните медали од Светското првенство во 2005 и 2009 година, европското злато во 2003, 2006 и 2012 година и олимпиското сребро во 2004 година и бронзата во 2008 година и 2012 година .

На 2 септември 2013 година, Удовичиќ станал министер за млади и спорт во Владата на Србија .[1][2]

Како млад[уреди | уреди извор]

Удовичиќ е роден во Белград во меѓуетнички брак, со татко Хрват [3] и мајка Србинка.[4] Неговиот дедо по татко му бил Италијанец, па затоа има и италијански пасош.[3] Има и хрватско државјанство. По разводот на неговите родители, тој продолжил да живее со својата мајка во Белград, додека неговиот татко се преселил во Истра.[4] Удовичиќ решил да го промени своето име во Вања во 1997 година на 15-годишна возраст поради вознемирување од врсници [3] што се случило поради неговото споделување име со хрватскиот претседател од војната Фрањо Туѓман.

Удовиќ дипломирал на Факултетот за организациски науки на Универзитетот во Белград .[5]

Ватерполо клупска кариера[уреди | уреди извор]

Од 2007 година, Удовичиќ играл одбрана за италијанскиот клуб Про Реко каде што пристигнал откако играл две сезони за ЦН Посилипо од Неапол. Кариерата ја започнал во ватерполо клубот Партизан од Белград, а потоа преминал во ВК Јадран од Херцег Нови.

ПВК Јадран[уреди | уреди извор]

На 23 март 2005 година Јадран успешно ја одбранил титулата на националниот куп на Србија и Црна Гора. Во финалето одиграно на два натпревари, новољани го надиграл Црно-бели во вториот натпревар на домашен терен, со што ја надополнил негативата од три гола од првиот меч во Белград. Најзаслужен за успехот на Јадран бил Удовичиќ кој постигна 3 гола, меѓу кои и последниот со кој го обезбеди трофејот.[6] Во мај, 2005 г. Јадран повел (1–0) во првиот натпревар против Партизан во финалната плеј-оф серија на државното првенство, во нивниот домашен терен во Игало со резултат 8–6. Удовичиќ постигнал 2 гола за Јадран. Партизан го добил вториот натпревар, победувајќи го Јадран во Белград со 6–3 и изедначи во финалната серија (1–1) во плејоф првенството на Србија и Црна Гора. Удовичиќ овојпат не постигнал гол. Убедлива победа на Јадран во 3. плеј-оф натпревар. Јадран од Херцег Нови убедливо го победи Партизан Рајфајзен во третиот натпревар од финалната шампионска серија. Актуелните шампиони го добија натпреварот во Игало со резултат 14–5. Резултатот од плеј-оф серијата сега бил (2–1) за Јадран, а титулата ја освоил првата екипа што стигнала до три победи. По изедначената прва четвртина, одлуката била донесена во средниот период, кој Удовиќ и соиграчите го одиграа навистина неверојатно, постигнувајќи 10 и прими само 2 гола! Во тие 14 минути точка стави Владимир Гојковиќ, кој на крајот на четвртината постигна гол од повеќе од 20 метри. Најдобар играч на натпреварот секако беше Вања Удовичиќ, кој постигна 4 гола. Јадран убедливо стигна до новата национална титула. Јадран успешно го одбрани првенството на Србија и Црна Гора бидејќи го победи Партизан со резултат 12–4. Јадран доминирал во плеј-оф серијата на првенството. Финалниот натпревар се одигра во спортскиот центар на базенот „Бањица“ пред 1.000 гледачи. Вања Удовичиќ постигнал 3 гола и му помогна на Јадран да ја одбрани двојната круна, освојувајќи го Купот и првенството на Србија и Црна Гора втор пат последователно. Вања Удовиќиќ бил најдобар стрелец во финалната плеј-оф серија со 9 гола на четири натпревари.

Про Реко[уреди | уреди извор]

Во февруари 2010 г. Во Сорија гостувале Вања и неговиот соиграч од Про Реко Филиповиќ. Тие одиграле ол-стар хуманитарен натпревар помеѓу Италија и селекцијата на странци кои играле во италијанското првенство, а сите приходи од натпреварот биле наменети за хуманитарни цели - за помош на Хаити, жртвите од неодамнешниот разорен земјотрес. Капите на сите играчи биле понудени на продажба по симболична цена од 30 евра.[7] На 15 мај 2010 г. Про Реко го одигра финалето на Евролигата против ВК Приморац . Почетокот на натпреварот бил од минус два гола и лошата игра во нападот биле само еден дел од играта на Про Рекос. Во вториот дел брилјираше Радиќ на голот на Приморац. Кога Темпешти го одбрани контранападот со кој Приморац ќе доведе до 3–0, тоа им даде сила на Удовичиќ и неговите соиграчи. Во вториот период подобри беа Удовичиќ и соиграчите, а на полувреме било нерешено.[8]

Во јуни 2010 година, откако ја освоил Евролигата, а претходно и Купот на Италија, Про Реко ја освоил шампионската плеј-оф серија против Савона со 3–0. Удовичиќ придонел во финалето со 2 гола, славејќи ја титулата на 24-та Национална шампионска титула во Про Рекос.

ХАВК Младост[уреди | уреди извор]

По Европското првенство во 2010 година што се одржа во Загреб, претставниците на локалниот клуб и рекордниот седумкратен шампион на ЛЕН Евролигата, ХАВК Младост, му пристапија на Удовиќиќ да му се придружи на нивниот клуб. Бројни клубови, исто така, му пристапиле на Удовичиќ во желба да го ангажираат, вклучувајќи ги Партизан Белград, Олимпијакос, Југ, Савона,[9] Спартак, Јадран, Будва и Војводина. На 16 септември 2010 година, тој беше претставен како нова аквизиција на Младост со едногодишен договор. Со капата број 7, според неофицијални информации, би заработил околу 120.000 евра. На својата прес-конференција тој изјави: „Пристигнувањето во Младост е голем предизвик, ова е најуспешниот европски клуб кој има огромен рејтинг во европското ватерполо. Мило ми е што се договоривме за условите и се надевам дека ќе бидам фит што е можно поскоро за да можам да му го дадам на клубот тоа што се очекува од мене.“ [10] Вања беше прогласен за „Спортист на годината“ од магазинот ЛЕН во ноември. Тој се најде на првото место со 59% гласови пред Дамир Буриќ со 29% и Стефано Темпести 12%. Сите тројца заедно ја освоија ЛЕН Евролигата со Про Реко во 2010 година. Првиот трофеј со Младост го освои во декември 2010 година освојувајќи го националниот Куп на Хрватска. Младост во финалето играше против Приморје ЕБ победувајќи го со 10–7. Удовичиќ беше најдобар стрелец во својот тим со 3 гола.[11] На Вања му беше понуден нов договор во мај 2011 година, кој не го потпиша веднаш. Покрај понудата на клубот од Загреб, имаше уште двајца сериозни претенденти за негов ангажман. Италијанските прволигаши ЦН Посилипо и Савона. Во август 2011 година беше потврдено дека Удовиќ ќе остане и ќе игра барем уште една сезона за Младост. Деталите за договорот беа доверливи, но се претпоставуваше дека неговиот нов договор вреди околу 130.000 евра по сезона.[12][13]

Сезона 2011-12[уреди | уреди извор]

На 17 септември 2011 г. Удовичиќ постигна три гола во победата од 12–9 во првото коло од Јадранската лига против Шибеник. На 5 октомври во третото коло на Јадранската лига, Удовиќ постигнал четири гола против ПОШК во голема победа на домашен терен од 18–8. На 8 октомври, во четвртото коло од Јадранската лига, Удовичиќ постигнал два гола во нерешениот резултат 10–10 со Јадран Х.Н. На 15 октомври Младост загуби на домашен терен со 10–5 од Југ Дубровник во петтото коло од Јадранската лига. Вања успеа да постигне само еден гол. На 22 октомври Вања Удовичиќ постигна гол за Младост во првото коло од Групата на Евролигата во кое неговиот тим победи со 14–9 против ВК Војводина во Загреб.[14] На 29 октомври Удовичиќ постигнал два гола во поразот со 13–9 од Про Реко, во седмото коло од Јадранската лига. На 5 ноември Удовичиќ постигнал четири гола во тешката победа од 13–10 над Будва М:тел, во осмото коло во Јадранската лига. Вања Удовичиќ го постигнал својот 17-ти гол во Јадранската лига на 11 ноември, во деветтото коло во победата од 14–9 на гости против Приморац. На 19 ноември Удовичиќ постигнал два гола во победата од 9–8 против Морнар БС во десеттото коло од Јадранската лига. Вања го постигна својот 20-ти гол во Јадранската лига на 3 декември, во лесната победа на дванаесетото коло од 14–6. На 14 декември 2011 година, Вања постигна два гола во победата од 9–3 против Спандау 04 во Берлин, во четвртото коло од Групата на Евролигата.[15] Во четиринаесеттото коло во Јадранската лига, на 4 февруари, Удовичиќ постигнал два гола во поразот на домашен терен со 13–8 од Приморје ЕБ. На 8 февруари 2012 година, Вања постигна гол во поразот со 6–7 од ВК Југ во Загреб, во петтото коло од Групата на Евролигата.[16] На 11 февруари Удовичиќ постигнал три гола против Морнар БС во победата на гости со 14–7. Ова беше петнаесеттото коло во Јадранската лига. Тој беше најдобар стрелец со четири гола на 18 февруари во победата од 13–8 на Јадранската лига на домашен терен против Јадран Х.Н. На 25 февруари, во шестото коло од Групата на Евролигата, Удовичиќ постигна два гола во победата од 11–10 на гости против ВК Војводина.[17] На 3 март, во Јадранската лига, седумнаесеттото коло Младост загуби од Про Реко на домашен терен со 7–12. Вања успеа да постигне гол.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Во јуни 2010 година, раководството на клубот „Про Реко“ му постави ултиматум на Удовичиќ во обид да го принуди да ја смени претставителната верност и да започне да игра за италијанската репрезентација. Тој одби, избирајќи да продолжи да игра за репрезентацијата на Србија. Како резултат на тоа, Про Реко го раскина договорот.[18] Неговата одлука да остане лојален на својата родна земја резултираше со бран на позитивни реакции во српскиот печат, додека претседателот на српската асоцијација за ватерполо Велибор Совровиќ јавно му се заблагодари на Удовиќиќ што одби да попушти пред италијанскиот притисок.[19]

300[уреди | уреди извор]

На 9 јануари 2012 година Вања со својата репрезентација учествуваше на Купот Самаридис кој се одржува во Грција на островот Хиос. Во првото коло тој и неговата репрезентација загубија од Шпанија со резултат 11–10 за Шпанија. Тој постигна еден гол за својот тим. Но, во второто коло на 10 јануари, Вања постигнал три гола со кои неговиот тим дошол до победа над Црна Гора со 7–6. Тој беше најдобриот и најефективниот играч на натпреварот, но по што ќе ја памети средбата е тоа што првиот гол што го постигна беше негов 300-ти за државната репрезентација.[20] Постигнувајќи 302 гола за својата репрезентација, Удовиќ го надмина Данило Икодиновиќ на листата на најдобри стрелци на сите времиња на машката ватерполо репрезентација на Србија. Тој е сам сега на 5то место. Во последното коло на турнирот на 11 јануари против Грција, Удовиќиќ не учествуваше поради болест. Неговата екипа на крајот го доби натпреварот со 8–3, но заврши како второпласирана зад Црна Гора со гол разлика.

2012 Ајндховен[уреди | уреди извор]

На 16 јануари, на Европското првенство, Удовичиќ постигнал три гола во првиот натпревар во победата од 8–5 против Шпанија. На 17 јануари, Удовичиќ постигна два гола против Германија во многу тешка победа за неговата репрезентација, 13–12. На 19 јануари, во уште еден тежок натпревар против бранителот на титулата европски првак Хрватска, Удовичиќ го завршил натпреварот како најдобар стрелец на својот тим со три гола во победата од 15–12. На 21 јануари во четвртиот натпревар, Удовичиќ постигнал два гола за својата репрезентација во рутинска победа против Романија со 14–5. На 23 јануари, Удовичиќ постигнал гол во последното коло од групата А, кое Србија го загуби од Црна Гора со 11–7. На 27 јануари Удовичиќ постигнал два гола во полуфиналната победа со 12–8 над Италија. Вања Удовиќиќ го освои Европското првенство 2012 година на 29 јануари. Тој постигна два гола во финалето против Црна Гора кое неговата репрезентација го доби со 9-8.[21] Ова му беше трет златен медал на Европските првенства.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

ВК Партизан

 • Државно првенство на Југославија (1): 2001–02
 • Национален куп на Југославија (1): 2001–02

ПВК Јадран

 • Државно првенство на Србија и Црна Гора (2): 2003–04, 2004–05
 • Национален куп на Србија и Црна Гора (2): 2003–04, 2004–05

Сирколо Наутико Посилипо

 • ЛЕН Суперкуп (1): 2005–06

Про Реко

 • Серија А1 [22] (3): 2007–08, 2008–09, 2009–10
 • Копа Италија [23] (2): 2007–08, 2008–09
 • ЛЕН Евролига (2): 2007–08, 2009–10
 • ЛЕН Суперкуп (2): 2006–07, 2007–08

Младост Загреб

 • Национален куп на Хрватска (2): 2010–11, 2011–12

ВК Раднички Крагуевац

 • Трофеј ЛЕН (1): 2012–13

Индивидуално[уреди | уреди извор]

 • Државно првенство на Италија Најдобар стрелец (1): 2007, 2010 година
 • МВП на Светската лига на ФИНА (2): 2007 Берлин, 2010 Ниш
 • МВП на светското првенство (1): 2009 Рим
 • МВП странец на државното првенство на Италија (1): 2009 година
 • МВП на фајналфорот на ЛЕН Евролига (1): Неапол 2010 година
 • МВП на Светскиот куп на ФИНА (1): 2010 Ореада
 • МВП на ЕП (1): 2010 Загреб
 • Најдобар стрелец на Европското првенство (1): 2010 Загреб
 • Човек ватерполо на списанието LEN награда „Спортист на годината“ (1): 2010 година
 • Човек ватерполо на списанието ФИНА награда „Спортист на годината“ (1): 2010 година
 • Најдобар машки спортски тим на годината во Загреб (1): 2011 година (со ХАВК Младост)
 • Српското спортско друштво „Мајска награда“ : 2010 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ružić, Antić i Udovičić ministri“.
 2. Vanja Udovicic new Serbian Minister of sports
 3. 3,0 3,1 3,2 „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 23 January 2012. Посетено на 15 December 2011.
 4. 4,0 4,1 „Vanja Udovičić ima tri državljanstva, a krsno ime mu je – Franjo“. Архивирано од изворникот на 2010-09-16. Посетено на 2022-02-08.
 5. „Srbija dobila rekonstruisanu vladu“, B92
 6. „Jadran odbranio trofej“. Sportska Centrala. 23 March 2005. Архивирано од изворникот на 23 April 2012. Посетено на 15 December 2011.
 7. http://www.vaterpolo-magazin.com/mn/arhiva/418-humanitarni-mec-za-haiti.html
 8. http://www.vaterpolo-magazin.com/mn/arhiva/606-pro-recco-sampion-evrope.html
 9. Savona
 10. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 21 January 2011. Посетено на 14 December 2011.
 11. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 20 January 2011. Посетено на 12 December 2011.
 12. „Udovičić bi ostao u Mladosti, a zovu ga i Savona te Posillipo“.
 13. „Vanja Udovičić (28) i sljedeće će sezone igrati u Mladosti“.
 14. „Mladost 14–9 Vojvodina“. hvs. 22 October 2011. Архивирано од изворникот на 18 May 2014. Посетено на 14 February 2012.
 15. „Spandau 04 3–9 Mladost“. hvs. 14 December 2011. Архивирано од изворникот на 18 May 2014. Посетено на 14 February 2012.
 16. „Mladost 6–7 Jug CO“. hvs. 8 February 2012. Архивирано од изворникот на 18 May 2014. Посетено на 14 February 2012.
 17. „Vojvodina 10–11 Mladost“. hvs. 25 February 2012. Архивирано од изворникот на 18 May 2014. Посетено на 29 February 2012.
 18. Udovičiću dali otkaz jer nije izdao Srbiju!, Press, 12 June 2010.
 19. "Hvala, Vanja", MTS Mondo, 11 June 2010.
 20. International, Waterpoloworld. „Close win for Serbia – Udovicic reaches 300“.[мртва врска]
 21. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-12-14. Посетено на 2022-02-08.
 22. Серија А1)
 23. Копа Италија