Светско првенство во водени спортови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

ФИНА Свестското Првенство или Светско Акватичко Првенство е Светско првенство во водени спортови: скокови во вода, пливање, пливање на отворено, синхронизирано пливање и ватерполо. Нив ги организира ФИНА и ти се одржуваат во базени од 50м или на отворено.

Првенството се одржува од 1973 и сега се одржува на секои 2 години. Од 1978-1998, Првенството се одржуваше на секои четири години помеѓу Летните Олимписки игри. Од 2001 па натаму се одржува на секои 2 години, односно во секој непарна година.

Историја[уреди | уреди извор]

Година и дата Шампионат Локација # Натпреварувачи # Дисциплини
1973: Август 31 – Септември 9 I ФИНА Светско Првенство Југославија Белград, Југославија 686 18 (м), 19 (ж)
1975: Јули 19 – Јули 27 II ФИНА Светско Првенство Колумбија Кали, Колумбија 682 18 (м), 19 (ж)
1978: Август 20 – Август 28 III ФИНА Светско Првенство Западна Германија Берлин, Западна Германија 828 18 (м), 19 (ж)
1982: Јули 29 – Август 8 IV ФИНА Светско Првенство Еквадор Гујакил, Еквадор 848 18 (м), 19 (ж)
1986: Август 13 – Август 23 V ФИНА Светско Првенство Шпанија Мадрид, Шпанија 1,119 19 (м), 22 (ж)
1991: Јануари 3 – Јануари 13 VI ФИНА Светско Првенство Австралија Перт, Австралија 1,142 21 (м), 24 (ж)
1994: Септември 1 – Септември 11 VII ФИНА Светско Првенство Италија Рим, Италија 1,400 21 (м), 24 (ж)
1998: Јануари 8 – Јануари 17 VIII ФИНА Светско Првенство Австралија Перт, Австралија (2) 1,371 26 (м), 29 (ж)
2001: Јули 16 – Јули 29 IX ФИНА Светско Првенство Јапонија Фукуока, Јапонија 1,498 29 (м), 32 (ж)
2003: Јули 12 – Јули 27 X ФИНА Светско Првенство Шпанија Барселона, Шпанија 2,015 29 (м), 33 (ж)
2005: Јули 16 – Јули 31 XI ФИНА Светско Првенство Канада Монтреал, Канада 1,784 29 (м), 33 (ж)
2007: Март 18 – Април 1 XII ФИНА Светско Првенство Австралија Мелбурн, Австралија 2,158 29 (м), 36 (ж)
2009: Јули 19 – Август 2 XIII ФИНА Светско Првенство Италија Рим, Италија (2) 2,556 29 (м), 36 (ж)
2011: Јули 16 - Јули 31 XIV ФИНА Светско Првенство Кина Шангај, Кина 2,220 29 (м), 36 (ж)
2013: Јули 19 - Август 4 XV ФИНА Светско Првенство Шпанија Барселона, Шпанија (2)
2015: XVI ФИНА Светско Првенство Русија Казањ, Русија
2017: XVII ФИНА Светско Првенство Мексико Гвадалахара, Мексико

Дисциплини[уреди | уреди извор]

Скокови во вода[уреди | уреди извор]

 • Сковови од 1 м висина
 • Скокови од 3 м висина
 • Платформа
 • Синхорнизирани скокови од 3 м висина
 • Синхронизирано скокање од платформа

Пливање на отворено[уреди | уреди извор]

 • 5 км
 • 10 км
 • 25 км

Пливање[уреди | уреди извор]

Должина Грбно Градно Делфин Краул Мешано Слободна
штафета
Мешана
штафета
50 m
100 m
200 m
400 m
800 m
1500 m

Синхронизирано пливање[уреди | уреди извор]

 • Соло
 • Дует
 • Тим
 • Слободна комбинација

Ватерполо[уреди | уреди извор]

 • Машки турнир
 • Женски турнир

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]