Светско првенство во водени спортови 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
XV Светско првенство на ФИНА
2013 World Aquatics Championships logo.png
Домаќин:Барселона, Шпанија
Дата:20 јули – 4 август
Стадион(и):арена „Сант Жорди
Држави:181
Натпреварувачи:2293
Светско првенство
во водени спортови 2013

Барселона, Шпанија
Скокови во вода
Поединечни
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирани
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Високи скокови во вода
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Поединечно течничка слободна
Парови техничка слободна
Екипно техничка слободна
комбинирано
Ватерполо

XV Светско првенство во водени спортови (шпански: Campeonato Mundial de Natación de 2013) — светски натпревар во водени спортови одржан од 20 јули до 4 август 2013 во Барселона, Шпанија.[1] Во составот на првенството се наоѓале 6 поединечни спортови, и тоа: пливање, ватерполо, скокови во вода, високи скокови во вода, далечинско и синхронизирано пливање.

Првенството најпрво било доделено на Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, во јули 2009; но Дубаи се откажал од првенството во мај 2010.[2] ФИНА повторно отворила конкурс за организација, и на 16 септември 2010 било одлучено Барселона да биде домаќин на првенството.[3][4] Градот исто така бил домаќин и на Светското првенство во 2003.

Спортски објекти[уреди | уреди извор]

Спортските објекти каде што се одржаа натпреварувањата беа претходно искористени за Светското првенство во водени спортови 2003:[5]

 • арена „Сант Жорди“ (пливање, синхронизирано пливање)
 • Порт Вел (далечинско пливање, високи скокови во вода)
 • Базен Монжуик (скокови во вода)
 • Базен Бернат Пикорељ (ватерполо)

Табела на медали[уреди | уреди извор]

   *   Домаќин

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Знаме на САД САД 15 10 9 34
2 Знаме на НР Кина Кина 14 8 4 26
3 Знаме на Русија Русија 9 6 4 19
4 Знаме на Франција Франција 4 1 4 9
5 Знаме на Унгарија Унгарија 4 1 2 7
6 Знаме на Австралија Австралија 3 11 0 14
7 Знаме на Германија Германија 3 3 4 10
8 Знаме на Бразил Бразил 3 2 5 10
9 Знаме на Јужна Африка Јужна Африка 3 1 1 5
10 Знаме на Шпанија Шпанија* 1 6 5 12
11 Знаме на Италија Италија 1 3 1 5
12 Знаме на Данска Данска 1 3 0 4
13 Знаме на Јапонија Јапонија 1 2 3 6
14 Знаме на Грција Грција 1 1 0 2
Знаме на Литванија Литванија 1 1 0 2
Знаме на Шведска Шведска 1 1 0 2
17 Знаме на Холандија Холандија 1 0 3 4
18 Знаме на Тунис Тунис 1 0 1 2
19 Знаме на Колумбија Колумбија 1 0 0 1
20 Знаме на Канада Канада 0 3 4 7
21 Знаме на Полска Полска 0 2 1 3
22 Знаме на Украина Украина 0 1 4 5
23 Знаме на Обединето Кралство Обединето Кралство 0 1 1 2
24 Знаме на Белгија Белгија 0 1 0 1
Знаме на Црна Гора Црна Гора 0 1 0 1
26 Знаме на Мексико Мексико 0 0 4 4
27 Знаме на Нов Зеланд Нов Зеланд 0 0 3 3
28 Знаме на Хрватска Хрватска 0 0 1 1
Знаме на Финска Финска 0 0 1 1
Знаме на Малезија Малезија 0 0 1 1
Знаме на Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго 0 0 1 1
Вкупно 68 69 67 204

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

Ова било прво првенство во водени спортови кое вклучувало високи скокови во вода.[6]

Свеченото отворање на првенство било одржано на 19 јули 2013.[7]

  1   Финални натпревари
  ●   Натпревари
јули–август 2013 20
Саб
21
Нед
22
Пон
23
Вто
24
Сре
25
Чет
26
Пет
27
Саб
28
Нед
29
Пон
30
Вто
31
Сре
1
Чет
2
Пет
3
Саб
4
Нед
Златни
медали
Скокови во вода 1 1 2 2 1 1 1 1 10
Високи скокови во вода 1 1 2
Далечинско пливање 2 1 1 1 2 7
Пливање 4 4 5 4 5 5 5 8 40
Синхронизирано пливање 1 1 1 1 1 1 1 7
Ватерполо 1 1 2
Вкупно златни медали 4 2 4 3 1 3 2 4 5 4 6 5 5 6 6 8 68
Вкупен збир 4 6 10 13 14 17 19 23 28 32 38 43 48 54 60 68

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Скокови во вода[уреди | уреди извор]

Високи скокови во вода[уреди | уреди извор]

Далечинско пливање[уреди | уреди извор]

Пливање[уреди | уреди извор]

Светски рекорди[уреди | уреди извор]

Следниве светски рекорди биле поставени за време на првенството:

Датум Дисциплина Рунда Време Пливач Држава
29 јули 2013 100м градно Полуфинале 1:04.35 Рута Мејлутите Знаме на Литванија Литванија
30 јули 2013 1500м краул Финале 15:36.53 Кејти Ледецки Знаме на САД САД
1 август 2013 200м градно Полуфинале 2:19.11 Рике Мелер Педерсен Знаме на Данска Данска
3 август 2013 50м градно Преелиминации 29.78 Јулија Ефимова Знаме на Русија Русија
50м градно Полуфинале 29.48 Рута Мејлутите Знаме на Литванија Литванија
800м краул Финале 8:13.86 Кејти Ледецки Знаме на САД САД

Синхронизирано пливање[уреди | уреди извор]

Ватерполо[уреди | уреди извор]

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

181 држава биле дел од првенството.[8][9][10][11] Спортистите од Еквадор, поради суспензија од ФИНА кон Еквадор, настапувале под знамето на ФИНА како независни спортисти.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (шпански) El Mundial 2013 ya tiene nombre... ¡BARCELONA! Архивирано на 20 јули 2011 г. (trans: 2013 Worlds has a name: Barcelona!); posted by the Real Federación Española de Natación (RFEN), 26 септември 2010; посет. 27 септември 2010 г.
 2. FINA Press Release 2010–27: Update on 2010 & 2013 FINA World Championships in Dubai (UAE) Архивирано на 13 јуни 2011 г., published by ФИНА 15 мај 2010; посет. 22 јуни 2010 г.
 3. (каталонски) Barcelona organitzarà el Mundial de natació del 2013
 4. (каталонски) Barcelona, seu del mundial de natació del 2013
 5. Barcelona officially confirmed as host of the 2013 World Aquatics Championships[мртва врска]
 6. „Venues“. Fina.org. Архивирано од изворникот на 2013-07-05. Посетено на 2013-08-08.
 7. „Buy your tickets“. BCN2013. Посетено на 2013-08-08.
 8. „Swimming Teams“. Bcn2013.com. Посетено на 2013-08-08.
 9. „Diving Teams“. Bcn2013.com. Архивирано од изворникот на 2013-08-21. Посетено на 2013-08-08.
 10. „Open Water Teams“. Bcn2013.com. Архивирано од изворникот на 2013-08-21. Посетено на 2013-08-08.
 11. „Water Polo Teams“. Bcn2013.com. Архивирано од изворникот на 2013-07-30. Посетено на 2013-08-08.
 12. „FINA independent athletes“. Bcn2013.com. Посетено на 2013-08-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]