Дино Мерлин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дино Мерлин
Dino Merlin
Дино Мерлив во 2008.
Биографски податоци
Родено име Един Дервишхалидовиќ
Познат(а) и како Дино Мерлин
Роден(а) 12 септември 1962
Потекло Сараево, СР Босна и Херцеговина, СФРЈ
Жанрови поп музика
Период на активност 1983–денес
Соработници Мерлин
Мреж. место http://www.dinomerlin.com

Един Дервишхалидовиќ (босански: Edin Dervišhalidović) или познат како Дино Мерлин (роден 12 септември 1962 во Сараево ) е босанси пејач, текстописец и музичар. Тој е еден од најпознатите пејачи во Босна и Херцеговина, но и на териториите на поранешна Југославија, како на пример во Србија, Хрватска, Црна Гора, Македонија и Словенија. Својата музичка кариера ја почнал со бендот Мерлин, но подоцна започнал своја соло кариера.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Албуми со бендот Мерлин[уреди | уреди извор]

Соло кариера[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]